Veselí kostlivci aneb mexické Dušičky v Náprstkově muzeu

Podzimní a zimní měsíce jsou poměrně nabité svátky - Dušičky, Vánoce, Tři králové. Věnuje se jim speciální akce s názvem Veselí kostlivci - Jak se slaví v Mexiku. Náprstkovo muzeum v Praze dnes otevírá tuto výstavu veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svíčka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Výstava mapuje mexickou podobu oslav, obřadů a rituálů. V Česku jsme si například včera připomněli takzvané Dušičky, nebo-li Památku zesnulých. V Mexiku teď začíná jeden z největších tamních svátků El Día de los Muertos - Dny mrtvých. Atmosféra je ale úplně jiná - jde totiž o bujarý a veselý svátek. Hoduje se, tancuje, zpívá.

Výstava v Náprstkově muzeu tyto obřady přibližuje například prostřednictvím fotografií profesionála Vojtěcha Vlka, který v Mexiku pobýval. Výstava zároveň srovnává zvyky v Mexiku a v České republice, a to nejen obřady, ale třeba i jídlo. Co Mexičané jedí na Vánoce? Nebo jak vypadá třeba tamní masopust? To vše se lidé dovědí.

Připravený je i interaktivní program. V dílnách si budou moci vyrobit například dušičkové dárky v podobě lebek a kostlivců z cukrové hmoty, drátků a papíru. Papírové vystřihovánky, vánoční ozdoby, svícny, masky. A dojde i na mexické koledy a vánoční hry a rozbíjení zavěšené papírové koule piňata naplněné sladkostmi.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme