Většina zámků a hradů zavírá své brány. Návštěvníků letos ubylo

Většina hradů a zámků už zavřela své brány. Letní sezona skončila. Národní památkový ústav zaznamenal jedenáctiprocentní úbytek návštěvníků a také změnu struktury návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Karlštejn | Foto: Pavel Pavlas

V letošním roce si stovku objektů, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, přišly prohlédnout necelé 4 miliony lidí. To je sice o 11 procent méně než loni, zisky ale klesly jen o dvě procenta. Nejvíce turistů přijelo do zámku Lednice, na Moravský Krumlov a na Karlštejn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrady a zámky.mp3

V 90. letech většina návštěvníků tvořili cizinci. To se za poslední léta změnilo.

„V souvislosti s ekonomickou krizí jsme měli úbytek zahraničních touroperátorů, tedy organizovaných zájezdů. Tento výpadek zaplnili čeští návštěvníci – rodiny s dětmi, školy, individuální návštěvníci. Lákáme je třetím rokem na tématické měsíce oživlých památek, dále na hradozámeckou noc nebo na věrnostní pasy, které jsme vydali,“ říká náměstek generální ředitelky pro správu památkových objektů Milan Svoboda.

Vstupenky se zdražovaly, ale jen tam, kde se například otevřela nějaká nová expozice nebo nový okruh. Milan Svoboda si ale myslí, že by se vstupenky zdražovat mohly:

„Já si myslím, že potenciál ke zdražování tam je, protože máme vynikající památky. Například hrad Rabí. Člověk by řekl zřícenina, ale jednak je to unikátní architektura, rozlohou je druhou největší ve státě, kterou prodáváme návštěvníkům za 1,5 eura. Přitom je tam infrastruktura, občerstvení, prostory využitelné pro svatbu, 2 návštěvnické okruhy. Hrad je prezentovatelný na evropské úrovni, ale cena evropská rozhodně není.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrady, zámky.mp3

Češi jsou ochotni si připlatit za nejrůznější speciální akce. Letos poutala pozornost prohlídka s kastelánem. Na příští rok je například připraveno odemykání bran hradů a zámků nebo téma příběh věci, které odhalí tajemství nejrůznějších předmětů, které nejsou běžně k vidění.

Milan Svoboda věří, že úbytek organizovaných zájezdů z ciziny dosáhl dna a opět se budou vracet:

„Věřím, že se organizovaná klientela bude opět vracet a dojde k vyrovnání poměrů mezi domácími a zahraničními turisty.“

Ne všechny památky v zimě spí

Přes zimu nespí zámek Hluboká v jižních Čechách, moravský zámek Lednice, tradičně se nezazimovává ani zámek Sychrov v Libereckém kraji. Otevření památek v zimě je ale velmi problematická věc.

„Je to otázka klimatických podmínek. Jestliže pustíte do objektu větší počet návštěvníků, tak se mění vlhkostní podmínky - je tam větší vlhkost, která je negativní pro mobiliární fondy, které jsou zde uložené. A ne všechny objekty jsou provozně připraveny a nastaveny proto, aby mohly v zimě návštěvníky přijímat,“ vysvětluje generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Markéta Bartošová, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme