Vídeň bude po celý rok připomínat dílo malíře Gustava Klimta
Vídeň není jenom hlavním městem Rakouska, ale také hlavním městem secese. Za tenhle přívlastek může především světoznámý malíř Gustav Klimt, který měl částečně i české kořeny. Letos v létě to bude 150 let, co se Klimt narodil. A nejenom Vídeň si celý letošek připomene malíře jako ‚Klimtův rok‘.
Po celý rok se budou konat zvláštní výstavy o Gustavu Klimtovi. Nejobsáhlejší Klimtovo dílo nabídne Galerie Belvedere, která vlastní největší sbírky Gustava Klimta na světě.
Trochu jiný přístup zvolí Leopoldovo muzeum. Tamní výstava ponese neformální podtitul Klimt osobně. Půjde o expozici založenou na několika stovkách pohlednic, které Klimt posílal během několika let své přítelkyni.
Během roku se ve Vídni postaví makety dvou ateliérů, ve kterých Klimt pracoval.
Už ale před rokem 2012 se nechali vídeňští cukráři a čokoládovny inspirovat jeho stylem a vyrábějí různé pralinky a dorty ve stylu Gustava Klimta.
„Jedno luxusní cukrářství v centru Vídně vytvořilo secesní dort se zlatými motivy přesně tak, jak Klimt svoje obrazy maloval. Na dortu je tolik potravinářského zlata, že se člověk až diví. Cenu tohoto skvostu cukrář raději ani nevyvěsil, ale je to každopádně umělecké dílo, které je k dispozici na objednání,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.
Gustav Klimt se narodil 14. července 1862 na předměstí tehdejší Vídně. Jeho otec pocházel z Čech. Od patnácti let studoval vídeňskou Školu užitých umění. Poprvé se stal známý širšímu publiku malířskou výzdobou vstupních prostor do Burgtheatru.
Podílel se na založení Vídeňské secese v dubnu 1897 a stal se jejím prezidentem. Ve čtyřiceti vytvořil Beethovenův vlys pro výstavní budovu Secese; dodnes jde o nejpůsobivější umělecké dílo, jaké může návštěvníkům nabídnout Vídeň doby Franze Josefa.
V květnu 1903 navštívil italskou Ravennu a zážitek ze zdejších byzantských mozaik bezprostředně ovlivnil jeho osobitý a originální styl malování.