Vila Tugendhat se kvůli opravám musí na týden zcela uzavřít

Po celý tento týden zůstane uzavřena brněnská funkcionalistická vila Tugendhat. V památce UNESCO, která byla veřejnosti otevřena teprve v březnu, se budou opravovat některé závady - například zvlněné linoleum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila Tugendhat | Foto: Lukáš Kamen

Podle vedoucí vily Ivety Černé se s tím počítalo ještě před otevřením: „Dobrý správce se musí vždycky starat o svoji nemovitost smysluplným a koncepčním způsobem. Předpokládali jsme, že jako u každé rekonstruované památky právě první rok je rokem, který objeví nejvíce drobných mechanismů, které potom mohou způsobit problém.“

Zvlnění autentické repliky linolea podle ní způsobil průchod několika tisíc návštěvníků a také sluneční svit. Skrz obrovská okna je prý i jarní slunce velmi intenzivní. „Opravdu jsme si mohli sáhnout na hranu půlkruhové stěny a skutečně to mělo 60 stupňů. Je to výjimečně atypický proces, ale kvůli tomu zatahovat závěsy nebudeme. Naší povinností je najít adekvátní technické řešení,“ doplnila Černá.

To se přitom týká nejen linolea, ale i laků na dřevěném obložení a nábytku. Přestože složení zkoumali odborníci 3 roky, ukazuje se, že autentické laky nejsou zcela vhodné a budou zřejmě nahrazeny odolnějšími, pokud možno rovněž z doby vzniku vily.

Rekonstrukce jediné moderní památky na seznamu UNESCO v České republice trvala dva roky a její náklady se vyšplhaly na 173 milionů korun hrazených většinou z evropských fondů. Pečlivě na ni dozírala sedmnáctičlenná mezinárodní odborná komise i sama rodina původních majitelů.

Ivan Holas, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme