Vítězem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal Marek Ther

Autor krátkých videí a filmů Marek Ther se stal letošním laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro českého výtvarného umělce do 35 let. Mezinárodní porota, ve které mimo jiné usedl uznávaný kurátor newyorského Muzea moderního umění Christian Rattemeyer, na Therově tvorbě ocenila zejména jeho odvahu překonávat společenská tabu a předsudky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Ther na archivním snímku | Foto: ČTK

Marek Ther je absolventem Akademie výtvarných umění, kde studoval mimo jiné v ateliéru Vladimíra Skrepla. Malbu brzy opustil a začal se věnovat videu a filmům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla kurátorka výstavy děl pěti finalistů v pražském centru DOX Lenka Lindaurová

„Já bych ho představila jako umělce, který dělá videoart a jako člověka, který udělal za svoji krátkou kariéru velké kroky, a proto si myslím, že i letošní porota ocenila právě jeho. Jeho tvorba je velmi kontroverzní, Marek se dotýká takových témat, která nejsou populární nebo dokonce tabuizovaná,“ říká kurátorka výstavy děl pěti finalistů v pražském centru DOX Lenka Lindaurová.

Ocenění umělců do 35 let se letos udělilo po dvaadvacáté. Loni převzalo cenu duo umělců Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme