Vítězem Czech Press Photo je snímek s Rathem. Bodoval i Český rozhlas

Vítězný snímek 19. ročníku soutěže Czech Press Photo 2013 o nejlepší novinářskou fotografii zachycuje bývalého středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce, jak v srpnu 2013 přichází k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze. Autorem snímku, který zároveň získal 1. cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví, je Michal Kamaryt z ČTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem 19. ročníku soutěže Czech Press Photo 2013 se stal snímek reportéra ČTK Michala Kamaryta „David Rath obžalovaný z korupce přichází k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze, srpen 2013", který obsadil 1. místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví | Zdroj: ČTK

Podle mezinárodní poroty fotografie symbolizuje neutěšenost nálady v Česku a upozorňuje na rozsah i vážnost korupčních problémů v zemi.

„Jednoduchá, silně působivá kompozice snímku obsahuje hned několik jemných, ale zároveň silných myšlenkových podnětů," zdůvodnila porota výběr Kamarytovy fotografie.

„Ta fotka Michala Kamarýta je taková ikonická. Je to graficky velmi jednoduché, ale vyjadřuje to spoustu věcí, když se nad tím člověk zamyslí,“ hodnotí snímek předseda poroty Petr Josek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ocenění svého snímku mluvil fotograf a vítěz Czech Press Photo Michal Kamaryt

Vítěz si s cenou v podobě skleněné plastiky Křišťálové oko odnese také finanční odměnu 120 tisíc korun.

„V některých letech tady byly fotografie, které byly velmi invenční. Myslím si, že letos se dá o invenci mluvit u Fotografie roku a potom v některých takzvaně okrajovějších kategoriích, jako je Umění, ale třeba i Každodenní život. Ale je tam spousta fotografií, které jsou velmi průměrné, stylově připomínají spíše 80. léta než současnost.“

Vedle Rathovy kauzy se v soutěži objevovaly snímky z přímé volby prezidenta, aféra bývalého premiéra Petra Nečase, výbuch v pražské Divadelní ulici nebo červnové povodně.

Porota vybírala kromě hlavní ceny vítěze v osmi kategoriích a udělila několik dalších cen. Měla k dispozici 3580 snímků od 294 fotografů z České a také Slovenské republiky.

Ocenění putuje i do Českého rozhlasu

Jednou z nejsledovanějších disciplín je reportáž. V ní zvítězil fotograf Respektu Milan Jaroš se sérií snímků z demonstrace v Istanbulu: „Ty demonstrace byly takové mírové a byl jsem přítomen agresi těch policistů, kteří bez jakékoli předešlé výstrahy pálili ne třeba nad nebo před ty lidi, ale rovnou na ně,“ popisuje svou zkušenost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl fotograf a vysokoškolský pedagog Vladimír Birgus

Jednu z cen, konkrétně třetí, získal i fotograf Českého rozhlasu Filip Jandourek, a to v sekci Portrét za sérii snímků s názvem „Ludvík - muž trpící psychickou poruchou, která se projevuje tím, že se pokrývá popelem a vše pálí, únor-březen 2013“.

Mezi oceněnými na Czech Press Photu je letos hodně mladých fotografů. "Máme tady spoustu opravdu dobrých fotografů. Jsou i nová jména, nejen notoricky známa jména vyhrávačů. Roste základna dalších dobrých fotografů,“ tvrdí Petr Josek.

Oceněné práce uvidí lidé na výstavě, která začíná 20. listopadu na Staroměstské radnici v Praze a potrvá do 31. ledna 2014.

LIDÉ, O NICHŽ SE MLUVÍ 1. cena – Zlaté oko MICHAL KAMARYT, ČTK: David Rath obžalovaný z korupce přichází k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze, srpen 2013 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

PORTRÉT – 3. cena FILIP JANDOUREK, Český rozhlas: Ludvík - muž trpící psychickou poruchou, která se projevuje tím, že se pokrývá popelem a vše pálí, únor-březen 2013 | Foto: Filip Jandourek

Zuzana Vlčková, Simona Bartošová, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme