Vítězným snímkem Czech Press Photo 2012 je 'Rozloučení s Václavem Havlem'

Vítězem 18. ročníku soutěže Czech Press Photo 2012 o nejlepší novinářský snímek je reportér týdeníku Respekt Milan Jaroš. Cenu dostal za fotografii z rozloučení se zesnulým exprezidentem Václavem Havlem. Výsledky ohlásila na pražském magistrátě ředitelka soutěže Daniela Mrázková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem 18. ročníku soutěže Czech Press Photo 2012 se stal snímek reportéra týdeníku Respekt Milana Jaroše ze série „Rozloučení s Václavem Havlem, prosinec 2011“, která obsadila 2. místo v kategorii Reportáž | Zdroj: ČTK

Černobílá fotografie zachycuje muže, který zapaluje svíčku na Václavském náměstí v Praze. Šlo o jedno z pietních míst, která po smrti Havla spontánně vznikla.

Sám fotograf přiznal, že tento snímek nejprve do soutěže ani nechtěl poslat. „Z události, jako byla třeba tato, je těžké vybrat jenom osm fotek. Měl jsem vybraných sedm a touto fotkou jsem si nebyl tak úplně jistý. Moje přítelkyně se mi dívala přes rameno, když jsem to dělal, a vlastně mi tak trochu pomohla tam tuto fotku dát,“ svěřil se Jaroš.

Na jeho snímku se dvanáctičlenná mezinárodní porota shodla po několikahodinové a dramatické diskuzi. „Porotce zaujalo, že lidé tak masově vyjadřovali smutek nad tím, že odešla legenda listopadu 89, že odešel symbol pravdy, spravedlnosti a pro ně i naděje,“ domnívá se ředitelka Czech Press Photo Daniela Mrázková. Vítěz si vedle ceny odnese také finanční odměnu 120 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne Radiožurnálu byla ředitelka soutěže Czech Press Photo Daniela Mrázková

Téma loučení s Václavem Havlem a pohřeb bývalého prezidenta dominovalo i v dalších kategoriích. Například David Černý z agentury Reuters získal první cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví, za fotografii s názvem „Smutek Dagmar Havlové“.

Některé snímky ale naopak pobavily. Například ten, kde se policejní znak z promítačky ocitl na čele bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. V kategorii Lidé, o nichž se mluví, obsadil třetí místo. Autorem fotografie s názvem „Policejní prezident Lessy na tiskové konferenci v Praze“ je Michal Krumphanzl z ČTK.

Fotografové zachytili i nedávnou částečnou prohibici na tvrdý alkohol v souvislosti s otravami metanolem nebo události kolem poslance Davida Ratha, obviněného z korupce. Sportu kralovaly dostihy a olympijské hry.

Czech Press Photo - kategorie Lidé, o nichž se mluví - 3. cena: Policejní president Petr Lessy na tiskové konferenci v Praze, 22. 2. 2012 (Michal Krumphanzl, ČTK) | Foto: ČTK

Vedle hlavní ceny porota vybírala vítěze v osmi kategoriích a udělila několik dalších cen. Měla k dispozici téměř čtyři tisíce snímků od bezmála 300 fotografů. Oceněné práce uvidí lidé na výstavě, která začíná 16. listopadu na Staroměstské radnici v Praze a potrvá do 31. ledna 2013.

Tereza Bartůňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme