Vrátí se František Kupka domů? Usiluje o to řada osobností

Příští rok uběhne sto let od proslulého podzimního pařížského salónu, na kterém byla vystavena dvě abstraktní plátna Františka Kupky. Byly to dvě Amorfy: Dvoubarevná fuga a Teplá chromatika. Vzbudily velkou pozornost kritiků a někteří současní kurátoři právě tato plátna označují za počátek abstraktní malby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Kupka, Cesta ticha 1900-1903 | Foto: www.galeriecheb.cz

V roce 2007 se studentce Barboře Jaklové podařilo najít v kolumbáriu pařížského hřbitova Pere Lachaise - mezi 40 tisíci urnami - schránku obsahující ostatky Františka Kupky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma: František Kupka. Magdaléna Trusinová se ptala publicistky a dokumentaristky Lenky Jaklové.

V současnosti usiluje řada českých osobností v čele se zakladatelkou Muzea Kampa Medou Mládkovou o "návrat Františka Kupky do Česka". Iniciativa má také podporu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Jak uvedla v pořadu Studio Česko publicistka a dokumentaristka Lenka Jaklová, cílem celé snahy je, aby se při příležitosti stoletého výročí vzniku abstrakce vrátil - alespoň posmrtně - nejslavnější český malíř zpátky domů.

František Kupka, nejdražší český moderní malíř, ve světě stále vzbuzuje velkou pozornost. Jeho plátna jsou aktuálně k vidění například v Guggenheimově muzeu v New Yorku nebo v rakouské galerii ve vídeňském Belvederu.

V polovině června se budou dražit Kupkova plátna v londýnské aukční síni Sotheby's.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme