Vypuštěný rybník Jordán inspiroval výtvarníka k neobvyklé výstavě

Potlačování role autora jako tvůrce uměleckého díla. Důraz kladený na myšlenku, nikoli na tvar, barvu nebo materiál objektu. To jsou základní východiska, která charakterizují tvorbu výtvarníka Vojtěcha Polláka. Právě o tomto víkendu můžete navštívit jeho výstavu nazvanou Vypuštěné hladiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Vypuštené hladiny | Foto: Richard Janeček

„Jedná se o objekty vytažené ze dna Jordánu. Jsou tady tři instalace a čtvrtá malinká, doplňující,“ představuje svou výstavu student třetího ročníku Akademie výtvarných umění Vojtěch Pollák.

Údolní nádrž prochází obnovou a po mnoha desetiletích se ocitla bez vody. Právě to inspirovalo mladého výtvarníka k neobvyklému projektu.

„Nalezl jsem spoustu starých smaltovaných hrnců, představuji tady kolekci o čtyřiceti kouscích. A právě v těch hrncích a samotném Jordánu vidím spojitost. Hrnce nemají dna, jsou vypuštěné jako Jordán, měly za úkol uchovávat vodu jako Jordán pro město Tábor a ten už ji taky neuchovává, už se využívá jenom na rekreaci. Tyto nádoby měly taky uchovávat vodu a nemůžou, takže postrádají svůj původní účel, ale nabývají nových estetických hodnot a kvalit,“ popisuje Pollák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Neobvyklou výstavu v Táboře si spolu s jejím autorem prohlédl reportér Jan Kopřiva

Dalším vystaveným objektům ze dna Jordánu říká malé skleníky.

„Na dně nebyly jenom staré hrnce, byly tam duše, pneumatiky, plasty, skleněné nádoby. A já jsem si všiml, že v těch skleněných nádobách se usadila semínka, začínají tam klíčit a vznikl takový malý inkubátor pro tu rostlinku. Přišlo mi nádherné, jak tenhle nepořádek, ta sklenice dostala nové poslání,“ vysvětluje Vojtěch Pollák.

Staré pneumatiky zase vybídly výtvarníka k sebekritickému pohledu. „Říkal jsem si, proč je tam lidi hážou, když se té věci ani nezbaví, jen ji přemístí na jiné místo, které není člověku běžně přístupné. Do pneumatiky jsem instaloval rozpuštěný asfalt, který symbolizuje černé bahno, a v tom asfaltu se člověk může zrcadlit jako ve vodní hladině, takže to vidím jako sebekritiku a zamyšlení nad sebou samými, abychom se koukli, kam co dáváme,“ uzavírá autor.

Výstava Vypuštěné hladiny bude otevřená tuto sobotu a neděli vždy od 12 do 19 hodin v bývalé Křižíkově trafostanici v Dobrovského ulici na Novém městě v Táboře.

Jan Kopřiva, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme