Vysokomýtské muzeum vystaví nejzajímavější předměty

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se rozhodlo předvést to nejlepší ze svých depozitářů. Muzeum po celý letošní rok slavilo své 140. výročí. Dnes oslavy vyvrcholí jednodenní výstavou, která představí muzejní nej – největší, nejmenší, nejdražší nebo nejmladší exponáty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čištění zbraně

Čištění zbraně | Foto: Miroslav Konvalina

Návštěvníci tak narazí například na nádobí a další kuchyňské náčiní nebo čistící prostředky. „Saponáty jsou vyrobeny tady ve Vysokém Mýtě, takže máme tady pouze obal. To je vlastně zástupce těch nejmladších předmětů,“ vysvětluje jedna z kurátorek muzea Helena Milerová.

Mezi vystavenými předměty zaujme také městský verbovací buben. „Sloužil nikoliv k hudbě, ale vlastně proto, aby se vyvolávaly informace. Kdo do něj bubnoval, chodil po městě, a oznamoval třeba usnesení městské rady,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Karlík nahlédl do vysokomýtského muzea na výstavu toho nejzajímavějšího

Naopak nejstarším – a zároveň nejdražším – exponátem je keramický džbánek s kovovým víkem. Datovaný je do roku 1635, říká kurátorka Hana Lametová a dodává, že džbán navštívil už řadu výstav po celém světě.

Jeho cena je nevyčíslitelná a pro potřeby pojištění se udává v milionech korun.

Ředitel muzea Jiří Junek, který spravuje sbírku militárií, zase představuje to nej z oblasti zbraní:

„Tady máme největší pušku, je to puška hradebnice. Délka je 140 centimetrů. Vedle toho hned máme k porovnání nejmenší střelnou zbraň. Je to pistole, takzvaná tercerola, ta má délku 19 centimetrů.“

V depozitářích muzea se celkem nachází přes 80 tisíc předmětů, ze kterých mohli kurátoři na dnešní speciální výstavu vybírat.

Vysokomýtské muzeum by také rádo překonalo největší denní návštěvnost, která zatím činí 451 osob. Závěrečnou tečkou za oslavami založení muzea bude koncert zpěvačky Petry Ernyei, který je připraven na odpoledne.

Martin Karlík, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme