Výstava Alfonse Muchy vzbudila v Montpellier velký zájem

Ve francouzském Montpellier končí výstava malíře Alfonse Muchy, která během tří měsíců vzbudila na jihu Francie velký zájem. Také proto, že se organizátorům podařilo shromáždit nevídaný počet - téměř tři stovky uměleckých předmětů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alfons Mucha ve svém pařížském ateliéru | Foto: repro

"Bohužel, nemůžeme výstavu prodloužit ani o den. Čekají na ní v Mnichově, proto jsme měli otevřeno sedm dní v týdnu," vysvětluje Nicol Bigasová z místní kulturní rady.

Výstava jednoho z nejslavnějších českých umělců, která putuje po evropských městech, představuje výběr ze všech oborů tvůrčí činnosti Alfonze Muchy. Exponáty byly zapůjčeny z mnoha významných světových sbírek.

V Montpellier bylo k vidění na 280 uměleckých předmětů - plakáty, ale i šperky, ozdoby, fotografie, obrazy. Samostatná sekce byla věnována přátelství Muchy se Sarou Bernhardtovou, další pak rekonstrukci pavilonu na Světové výstavě v Bosně a Hercegovině. K vidění byly také dva obrazy z cyklu Slovanské epopeje.

A jak se návštěvníkům výstava líbila? "Velmi, líbí se mi, že je tady k vidění více věcí. Je z toho patrné, jak velký záběr Mucha měl, je to opravdu zajímavé; Jsem ráda, že Francie vzdala Alfonsi Muchovi hold touto výstavou. Viděla jsem podobnou výstavu už v Praze a tady jsem se přišla hlavně podívat na věci, které v Praze nebyly; Mě osobně se nejvíce líbí šperky, které navrhoval," zněly odovědi.

Muchův plakát | Foto: mucha.cz

Afons Mucha strávil nejdelší část svého francouzského pobytu v Paříži, kde měl v ulici Val de Grace - v blízkosti známého kostela a nedaleko Lucemburské zahrady - svůj ateliér. Po umělcově smrti se tam usadil jeho syn Jiří Mucha.

Jedním z největších světových sběratelů plakátů Alfonse Muchy je i bývalý tenista Ivan Lendl.

Jan Šmíd, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme