Výstava Gerharda Richtera budí v Berlíně enormní zájem veřejnosti

Výstava nejvlivnějšího a nejdražšího německého malíře současnosti Gerharda Richtera v Berlíně je velkým lákadlem pro tamní veřejnost. Souborná expozice je k vidění v Nové národní galerii a jen během měsíce ji zhlédlo sto tisíc návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Richter: Abstraktní obraz, olej na plátně, 1990/ Soukromá sbírka | Foto: © Gerhard Richter

Berlínská galerie proto od tohoto víkendu prodloužila o hodinu otevírací dobu. Na výstavě je k vidění na 130 obrazů a pět skulptur ze všech umělcových tvůrčích období. Retrospektivní výstava, která je k vidění do 13. května, se koná u příležitosti umělcových osmdesátin.

Na výstavě se podílelo pařížské Centrum Pompidou, londýnská Tate Galerry, ale i samotný umělec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová mluví o výstavě Gerharda Richtera ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Gerhard Richter je považovaný za jednoho z nejvýznamnějších umělců současnosti, kritici ho přirovnávají k novodobému Picassovi. Jeho obrazy visí v budově německého kancléřství, i v kanceláři starostky Frankfurtu. Mluví se o něm jako o Picassovi současnosti. Draží se za sumy větší než 10 milionů eur.

Dílo Gerharda Richtera sahá od pop artu, přes abstraktní expresionismus až po neodadaismus. Obsahuje skulptury, fotomalby, nejslavnější Richterovou sérií je 15 do šeda laděných obrazů nazvaných 18. říjen 1977. Jejich tématem jsou členové teroristické skupiny Baader-Meinhofová. Na výstavě jsou k vidění i velmi barevné expresionistické práce.

Gerhard Richter je dobře známý i české umělecké veřejnosti. Dokonce v České republice máme jeden z jeho nejcennějších obrazů vůbec. Jde o obraz Onkel Rudi, který umělec před lety daroval Lidicím a který ČR kvůli sporu se společností Diag Human nemohla na jeho berlínskou retrospektivní výstavu zapůjčit.

Klára Stejskalová, Jan Pokorný, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme