Výstava Kašpar noci se směje z temnot

V centru pro současné umění Futura právě probíhá výstava s názvem Kašpar noci. Název je inspirován stejnojmennou sbírkou francouzského básníka a spisovatele Aloysiuse Bertranda. Výstava sdružuje práce současných českých výtvarníků a byla se na ni podívat Barbora Sedláčková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Meduna, L, 2010, kombinovaná technika / mixed technique | Foto: Press kit

Jestliže dnes opěvujeme zlo, činíme tak proto, abychom člověka deprimovali a nutili přát si dobro jako lék? Jsou Bůh a Láska tím, čím je v umění cit, a Satan tím, čím je v umění idea? Jestliže umění bylo kamenem mudrců devatenáctého věku, čím je na počátku věku jednadvacátého? A zajímá nás to vůbec?
Poslechněte si rozhovor s kurátorem výstavy Kašpar noci Václavem Magidem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstava Kašpar noci se směje z temnot

Ve velmi členitém prostoru galerie Futura se kurátor Václav Magid pokusil spojit dva termíny, o které se opírá moderní a postmoderní umění. Jedná se o takzvané gotično a groteskno. Nepředstavujme si ale gotično jako prvek gotiky, jedná se o pojem romantismu poukazující na temný, děsivý a iracionální prvek v uspořádání světa. Groteskno je naopak jistým excesem poukazujícím na střet fádní každodennosti s fantasknem.

Pokud divák ve změti videí, zvukových instalací, soch, fotografií, obrazů a jiných uměleckých počinů nebude hledat jistou tématickou linii, bude pociťovat menší zmatení smyslu. Což ale neznamená, že díla 11 umělců pozbývají smysl sama o sobě.
Například Nokturno Romana Štětiny je báječnou goticko-groteskní, sociologickou zvukovou sondou a za zmínku mimo jiné stojí i snová etuda o českých umělcích Daniely Baráčkové.

Jiří David, Sókratés | Foto: Press kit

Kašpar noci se bude v galerii Futura smát z temnot do 9. května.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme