Výstava nábytku Black & White láká milovníky stylů Art Deco a funkcionalismu

Zatímco baroko nebo gotika se nejvýrazněji projevily v architektuře, styl Art Deco se odráží v nábytkářské a šperkařské tvorbě. Pokud máte rádi jednoduché, čisté tvary, harmonické proporce a rafinovaný dekor, zajděte si na výstavu artdecového a funkcionalistického nábytku do pražské galerie Vernon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábytek (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Expozice Black & White představí nábytek stylu Art Deco a funkcionalismu z 20. let minulého století. Mezi ním například produkty UP závodů z pera architekta Jindřicha Halabaly, nábytek firmy Robert Slezák a firmy Hynek Gottwald. Výstavu doplní díla současných umělců Daniela Krejbicha a Milana Knížáka.

Ve 20. letech minulého století se u nábytku kladl důraz především na jednoduchost, oproti předchozím dekorovaným stylům to byl citelný rozdíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě Black & White mluví ředitelka galerie Vernon Monika Burian Jordan

„Já si myslím, že na tu dobu to byla určitá provokace, z předešlých stylů hodně dekorovaných najednou k funkcionalismu nebo k jednoduchým čistým tvarům. Byl to obrovský posun, což se následně odráželo i v umění té doby," říká ředitelka galerie Vernon Monika Burian Jordan.

Art Deco i funkcionalismus jsou styly známé svým jednoduchým a čistým stylem, popisuje ředitelka galerie.

„Ornament se zde objevuje v barvě, v opakování, ve hře s černou a bílou. Linie zůstává čistá, barva nahrazuje dekor. Nejsou zde ozdoby, spíš technické detaily. Příkladem může být známé křeslo od Halabaly, kde lze nastavit polohu podle toho, jestli se člověk dívá na televizi, čte noviny nebo poslouchá rádio," vysvětluje Jordan.

Styly byly ve své době v Československu velice oblíbené. Podle slov Moniky Burian Jordan by to mohlo souviset s pozdějším příklonem ke kubismu a hlavně s fascinací tím, co se odehrávalo v zahraničí.

Markéta Bartošová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme