Výstava připomene 50 let od začátku spolupráce dvojice Neprakta - Švandrlík

Vernisáží začne večer v pražské Chodovské tvrzi výstava populární autorské dvojice Neprakta - Švandrlík. Expozice připomíná 50 let, které uplynuly od začátku spolupráce spisovatele Miloslava Švandrlíka s kreslířem a ilustrátorem Jiřím Wintrem, známého veřejnosti také jako Neprakta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Švandrlík a Jiří Winter alias Neprakta | Foto: Občanské sdružení SH

Už v roce 1960 Neprakta se Švandrlíkem společně získali cenu na Festivalu humoru a satiry v Lipnici. Dařilo se jim i v době, kdy i humor míval ideologické zadání, tedy za normalizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za tvorbou dvojice Neprakta - Švandrlík se ve Světě o desáté ohlédl předseda České unie karikaturistů Břetislav Kovařík

„Jejich význam nebyl v tom, že by razili cestu nějakou novou formou nebo filosofii kresleného humoru, ale v tom, že byli naprosto nepřehlédnutelní, autorsky silní a nemírně populární,“ připomněl předseda České unie karikaturistů Břetislav Kovařík.

Výstava v Chodovské tvrzi ukáže návštěvníkům především stovky vtipů, které nakreslili pro československý satirický časopis Dikobraz. Právě ty dvojici nejvíc proslavily.

„Byli to spíš komentátoři obecně lidských problémů s jasnou linkou a jasnou čitelností. Jejich vtipy byly málo útočné, nikdy se nepouštěli do nějakých velkých politických projevů, ale o to byli populárnější,“ dodal Kovařík.

Martin Hromádka, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme