Výstava připomene architekty Thermalu nebo Kotvy – manžele Machoninovi

Práce architektonické dvojice podepsané například pod stavbami jako jsou obchodním dům Kotva nebo hotel Thermal jsou k vidění na výstavě v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Expozice s názvem Věra a Vladimír Machoninovi 60' / 70' je věnovaná nejen jejich stavbám. Návštěvníky čekají originály jejich autorského nábytku nebo dosud nepublikované fotografie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční strom před OD Kotva. Ilustrační foto.

Vánoční strom před OD Kotva. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Věra Machoninová byla hostem Světa o desáté Rádia Česko. Ze svých projektů má největší vztah k Domu bytové kultury. Ten teď prochází rekonstrukcí.

Ke všem svým pracem má ale výrazný vztah. Když se zmíní nějaký projekt, stále prý vidí problémy a detaily jeho realizace. Nejvíce ji během její práce trápila nedostupnost některých světu již známých materiálů za železnou oponou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Machoninová byla hostem Světa o desáté Rádia Česko

„Šedesátá léta byla nejsvobodnější dobou, pokud jde o sféru umění. Nic nás neomezovalo,“ popsala tehdejší náladu ve společnosti. Navíc v továrnách a dílnách prý byli lidé, kteří znali kvalitní práci z první republiky.

V sedmdesátých letech ale její práci výrazně ovlivnila normalizace. „Ještě v roce 1971 jsme projektovali, pak už jsme ale mohli jen stavby sledovat a dozorovat. Omezení za normalizace bylo obrovské. Cokoliv nového realizovat bylo nemožné,“ zavzpomínala.

Zuzana Filípková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme