Výstava šperků Cartier je v Česku nejhlídanějším prostorem

Jedním z nejpečlivěji střežených prostorů v Česku se ode dneška až do 17. října stala Jízdárna Pražského hradu. Začíná zde totiž výstava šperků proslulého francouzského klenotnického domu Cartier, která zahrnuje přes tři sta šedesát historických šperků vyrobených firmou Cartier za celých sto šedesát let její existence. K vidění jsou klenoty, které zdobily královny, vévodkyně nebo hollywoodské hvězdy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Cartier na Pražském hradě.jpg

Výstava Cartier na Pražském hradě.jpg | Zdroj: ČTK

„Když to držíte v rukou nebo máte kolem krku, tak máte pocit, jako by to bylo živé. Oni dokázali vyvinout vlastní způsob, jak napojovat jednotlivé části platiny a potom později zlata, když se vrátilo do módy. To si myslím, že je jeden z nejvýznamnějších aspektů tvorby Cartiera. Absolutní dokonalost a invence,“ říká kurátorka Eva Eisler, kterou historická kolekce této firmy naprosto uchvátila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Beránek, organizátor výstavy Cartier na Pražském hradě, ve Světě o druhé.

Vybroušený styl, řemeslná dokonalost, kvalita materiálů i zpracování, tím si Cartier zajistil výjimečné postavení na šperkařském trhu. Klenotník králů a král klenotníků. Tak se mu začalo říkat, když získal přízeň té nejnáročnější klientely.

„Je tady náhrdelník, který byl vytvořen pro maháradžu z Patialy, který obsahuje neuvěřitelné množství kamenů. Náhrdelník byl objeven v padesátých letech v Londýně v hrozném stavu. Cartier ho zrestauroval. A protože největší kameny náhrdelníku chyběly, nahradil je zirkony. Ale Cartier se bude snažit doplnit náhrdelník tím, co tam vlastně chybí,“ přibližuje Eisler.

Nejkrásnější čelenka královny

Náhrdelník se hned první den po otevření výstavy těší největšího zájmu. „Obsahuje totiž nejvíc diamantů, je největší a diamanty mají celkovou hmotnost přes tisíc karátů. Ve středu náhrdelníku je velký žlutý diamant, který pozornost maximálně přitahuje,“ popisuje Václav Beránek, organizátor výstavy a vedoucí oddělení kultury správy pražského hradu.

Předměty na výstavě Cartier.jpg | Foto: ČTK

Cartier často pracoval pro britskou královskou rodinu. A právě i tyto šperky jsou na výstavě k vidění. Vystavena je i čelenka belgické královny, které podle Beránka patří k vůbec nejhezčím Cartierovým šperkům.

Stejně jako vystavené exponáty jsou jedinečné i příběhy, které se k nim váží. „Když astronauti přistáli v roce 1969 na Měsíci, pak absolvovali cestu po světě, navštívili také Paříž. Prestižní francouzský deník Le Figaro vybral peníze od svých čtenářů a objednal u Cartiera tři malé repliky modulu Apollo 11. byly vyrobeny ze zlata, váží devět set gramů a jsou vysoké dvacet pět centimetrů. Každou z nich pak dostal jeden z astronautů,“ říká Pierre Rainero z firmy Cartier.

V Jízdárně pražského hradu je k vidění replika modulu, která patřila Michaelu Collinsovi, jednomu z prvních lidí na Měsíci. Lidé ale mohou obdivovat i tajemné hodiny, ve kterých se ručičky v ciferníku jakoby samy vznášejí. Člověk nemusí být příznivcem luxusu, ale přesto žasne nad nádherou a dovedností, která je do těchto věcí vtělena.

Expozici pohádkové hodnoty provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Návštěvníci procházejí bezpečnostním rámem, kabelky jsou povoleny jen do určitého rozměru.

Pavla Dluhoschová, Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme