Výstava Století dítěte v New Yorku představuje i českou tvorbu

Muzeum moderního umění v New Yorku právě hostí výstavu Století dítěte: rosteme s designem 1900 - 2000. Zájemci mohou vidět, jak se za tu dobu proměnily věci šité dětem na míru, mezi jinými i díla českých výtvarníků. Některá z nich jsou vystavena vůbec poprvé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Populární československá autodráha

Populární československá autodráha | Foto: Gregor Martin Papucsek

„Výstava mapuje design pro děti v celém 20. století. Česká tvorba je nejvíce zastoupena dílem Ladislava Sutnara. Jeho dřevěné stavební kostky jsou i titulním obrázkem projektu,“ přibližuje expozici ředitelka Českého centra New York Pavla Niklová a pokračuje:

„Začátek století reprezentuje dílo Minky Podhajské a Jaroslava Horejce, meziválečné období avantgardy je zachyceno v práci Václava Špály a Josefa Lady.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě Století dítěte: rosteme s designem 1900 - 2000 informovala na Rádiu Česko ředitelka Českého centra New York Pavla Niklová

Návštěvníci také uvidí filmy Vzpoura hraček od Hermíny Týrlové a Hlasy dětí od Zuzany Justman. V sekcích věnovaných 2. polovině 20. století jsou zastoupeny především hračky Libuše Niklové a Trnkova Kybernetická babička nebo stolní hry s vesmírnou tematikou od neznámého autora vyrobené v Československu.

„Výstava je první rozsáhlou expozicí, která se zabývá přístupem k dětem a dětství z hlediska moderního designu. Navíc spojuje oblasti dosud málo zastoupené v dějinách designu, jako jsou například hračky, oblečení nebo dětský nábytek,“ vyjmenovává Pavla Niklová.

Autoři výstavy rozdělili expozici do sedmi chronologických sekcí, které se zabývají různými tématy, jako je školní architektura, oblečení pro děti, hřiště, hračky a hry, dětské nemocnice, školky, nábytek a knihy. Reflektuje i to, jak se na designu potřeb pro děti odrážejí důležité historické události, například války.

Celkem je v muzeu vystaveno 500 objektů, z nichž více než polovinu tvoří výpůjčky z institucí a soukromých sbírek v USA a v zahraničí. Patří k nim i Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Výstava v Muzeu moderního umění potrvá do 5. listopadu.

Tomáš Pavlíček, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme