Výstava v galerii DOX upozorňuje na příběh okupované kulturní nadace Izolace v Doněcku

Válka na východní Ukrajině vyhnala z domovů nejen více než milion lidí, ale také umění. V Doněcku mezi šachtami a haldami hlušiny vyrostlo pozoruhodné centrum moderního umění Izolace (Izolyatsia). Do skutečné izolace ho ale dostali proruští separatisté, kteří modernímu umění neholdují. Pracovníky centra vyhnali a exponáty rozbili. Izolace se stáhla do exilu a její výstavu Kultura a konflikt mohou zájemci ode dneška navštívit v pražské galerii DOX.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezávislé kulturní centrum Izolace v Doněcku krátce před zánikem

Nezávislé kulturní centrum Izolace v Doněcku krátce před zánikem | Foto: Martin Dorazín

Zpravodaj ČRo Martin Dorazín navštívil Nezávislé kulturní centrum Izolace krátce před zánikem, přesně před rokem. Komplexem továrních hal, spletí dopravníků, jeřábů a různých konstrukcí ho provázela Alesija Bolotovová.

„Pracujeme jak s ukrajinskými, tak se zahraničními umělci, kteří sem přijíždějí, chvíli tady žijí a tvoří. Ročně obvykle pořádáme tři velké mezinárodní akce a jednu výstavu některého ze světoznámých umělců,“ popsala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Galerie DOX představuje výstavu ukrajinského kulturního centra Izolace, které z Doněcku vypudili separatisté. Jak Izolace fungovala v Doněcku, přibližuje reportáž Martina Dorazína

Jedním z nich byl například francouzský konceptuální umělec Daniel Buren. Jeho vizitkou jsou pruhované dveře a portály továrních hal, kterých jsem tady napočítal 21. Buren před jednou z hal vytvořil umělé město, labyrint z ocelových klecí vykládaných barevným sklem.

„Prakticky všechny naše projekty pracují se specifikou tohoto místa. Umělci mohou využít všeho, co tady ve skladech zůstalo. Na druhé straně se snažíme zachovat to, co tady bylo. Například nedovolujeme malovat po zdech. Chceme, aby lidé viděli, jak to tady vypadalo, když podnik fungoval,“ vysvětlila Bolotovová.

Centrum současného umění mělo podle ředitele Pavla Gukova trochu opravit představu o Donbasu jako o zdevastovaném kraji plném neurvalých horníků.

„Samozřejmě, že neprezentujeme pop-kulturu. Nechtěli jsme se publiku podbízet, šlo nám o to ukázat lidem, že existují i jiné podoby umění, že se na průmyslovou zónu dá dívat i z jiného úhlu. Nemusí se to líbit všem. Naším cílem je, aby lidé začali přemýšlet a diskutovat, aby u nás viděli něco neobyčejného. Sám jsem byl překvapený, že takových lidí je u nás poměrně hodně,“ přiznal.

Místo galerie vězení a mučírny

V červnu 2014, kdy centrum Izolace navštívil zpravodaj ČRo, byl areál liduprázdný a ve vzduchu bylo cítit, že se schyluje k něčemu strašlivému. Stejný pocit měli tehdy i průvodci českého novináře a jeho kolegyně ze slovenské televize Pavel a Alesija.

Ta také vyvrátila ruskou propagandu, že separatisté jen reagovali na bouřlivé události kyjevského Majdanu. V Donbasu už prý působili dávno předtím.

„Snažíme se postupovat opatrně. V dubnu 2013, tři čtvrtě roku před Majdanem, na nás tito lidé zaútočili,“ upozornila.

Nezávislé kulturní centrum Izolace v Doněcku krátce před zánikem | Foto: Martin Dorazín

„Americké velvyslanectví u nás organizovalo semináře o tom, jak mají lidé používat sociální média. Tehdy k nám přišli lidé z organizace pod názvem Doněcká republika. Ta existovala už od roku 2004, potom ji jako separatistickou soud zakázal. Přišli k nám s protiamerickými plakáty a zmařili akci. Před dvěma týdny na naše centrum upozornili v doněcké televizi, kterou obsadili. Možná, že k nám zase přijdou,“ řekla tehdy Alesja.

Nespletla se. Za několik dní vypukla v Doněcku válka, ale separatisté nezapomněli. Obsadili centrum Izolace, a napadrť rozstříleli mýdlové sochy výtvarnice Máši Kulikovské. V továrních halách zřídili vojenskou základnu, vězení a mučírny pro zajaté Ukrajince.

Izolace se stáhla do exilu, přesněji řečeno do Kyjeva a její výstavu Kultura a konflikt mohou zájemci ode dneška navštívit v pražské galerii DOX.

dox from Izolyatsia on Vimeo.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme