Výstava v Klementinu připomíná povodně z roku 2002

Národní knihovna otevřela v prostoru Klementina výstavu, která mapuje události z povodní v roce 2002. V srpnu uplyne přesně deset let od doby, kdy naši republiku postihly největší záplavy za posledních pět století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna v Praze, Klementinum. | Foto: Filip Jandourek

Výstava s názvem Povodeň 2002 připomíná také nelehké situace a škody, které utrpěla samotná budova Klementina. Návštěvníci si prostřednictvím fotografií, dobového tisku nebo poškozených knih mohou vzpomenout na atmosféru v době záplav.

Podle Michala Hory, tehdejšího vedoucího krizového štábu Národní knihovny, prožívali zaměstnanci v létě před deseti lety velký stres. „V prvních fázích nám dělal problémy především nedostatek informací. Nemohli jsme riskovat, že by knihovna byla poškozena něčím nečekaným. Takže jsme veškeré cenné věci stěhovali.“

„Od úterý nešel v knihovně elektrický proud a hrozilo, že zámky trezorů v prvním patře budovy se po určité době automaticky zaklapnou, protože jsou tak nastavené. V tom případě bychom se nedostali k nejcennějším fondům, pokud by je bylo potřeba přestěhovat,“ vzpomíná Hora.

Zuzana Filípková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme