Výstava v Litomyšli přibližuje všední život Miroslava Horníčka

Po známých osobnostech můžete sbírat fotografie, dražit oblečení, ale také si pořídit všechno. Něco takového se podařilo bývalému učiteli, kastelánovi a dnes průvodci Milanu Svobodovi. Když dostal příležitost koupit pozůstalost po známém herci a spisovateli Miroslavu Horníčkovi, ani chvíli nezaváhal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Horníček | Foto: osobnosti.cz

„Je krásný se nořit do něčího života, protože my máme Miroslavovy skleničky, máme jeho noční košili, ve které hrál písaře, ale máme třeba i misky jeho paní, ve kterých děláme těsto,“ uvádí Svoboda.

Osobně se s Miroslavem Horníčkem nikdy nesetkal, ale díky náhodě se seznámil s lidmi, kteří Horníčka znali. A s nimi pak začal jezdit do Kytlice, kde tento herec přes léto pobýval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Petr Sehnoutka zjišťoval cestu věcí od Miroslava Horníčka k Milanu Svobodovi

„Dům v té Kytlici byl překrásnej, byla to taková hájenka s krásnou zahradou a uvnitř byl nesmírně vkusně zařízen, měl velké francouzské dveře s pohledem do zahrady. Byl tam krb a spousta starých věcí, ale také spousta drobností od kostelního sloupu až po vyplavený dřevo z moře z Jugoslávie,“ popisuje.

Do Kytlice Svoboda jezdil ještě za Horníčkova života, známý herec však byl v té době už v nemocnici. Jeho přátelé za Horníčkem jezdili, starali se o něj a když v roce 2003 zemřel, všechno po něm zdědili.

Milan Svoboda s jednou z koláží Miroslava Horníčka | Foto: Petr Sehnoutka

„A zbyly věci, o které neměli zájem. Většinou jsou to lidé pokročilejšího věku, takže nám nabídli, že co oni nechtěli, tak můžeme za odhadní cenu koupit. Takže my jsme vlastně koupili část vybavení jeho bytu včetně knížek. Je to strašně zajímavá věc že s tím člověk může žít, jak se těch věcí dotýkáte, vnímáte je.“

Chce to ukázat veřejnosti

Milan Svoboda bydlí na zapadlém statku na Kokořínsku a předměty po Miroslavu Horníčkovi má snad v každé místnosti.

„Když jste vešel k němu domů, otevřel jste dveře, tak tam byla stěna na zavěšení kabátů a nad ní byly tyhle čtyři obrázky alegorie opic, já v tom vidím trošku zrcadlo a sarkasmus toho, co nastavil svým návštěvníkům,“ tvrdí.

Koláže, knihy, nábytek a další předměty po Miroslavu Horníčkovi se Milan Svoboda rozhodl ukázat i jiným. Právě dnes tak v zámku v Litomyšli začíná výstava, která je pojatá jako připomínka Horníčkova bytu, a tím i jeho života.

„Je to celé velice hezké, laskavé a mělo by to poskytnout jakýsi pohled na celkovou osobnost pana Horníčka. Strašně moc mi chybí duševní komunikace mezi lidma, slušnost nebo třeba i slušnej humor, dneska jsou všichni rozběhlý, nikdo nevnímá druhýho. A já právě v tvorbě pana Horníčka, ať jsou to koláže, ať jsou to hry, ať jsou to knížky, nacházím něco, co dnešní společnost nemá,“ uzavírá Svoboda.

Alespoň ze začátku plánuje návštěvníky provádět sám. Výstava v Litomyšli potrvá až do května.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme