Výstava v Olomouci připomíná osobnost Karola Pajera

V olomouckém Domě armády začala výstava Karol Pajer - Hrdina boje proti fašismu. Je věnovaná památce mladého slovenského učitele, vojáka československé zahraniční armády a bojovníka francouzského hnutí odporu. Pajer pomohl zachránit před deportací stovky českých, belgických, polských a židovských dětí, podobně jako Nicholas Winton. Padl ve Francii v červnu 1944, bylo mu 25 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedulky na kolejích smrti

Cedulky na kolejích smrti | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Je to zajímavá osobnost. Byl to mladý učitel, který emigroval do zahraničí. V době druhé světové války Slovensko bylo fašistickým státem a on s tímto režimem nesouhlasil, tak byl pronásledovaný. Utekl před jistým vězením do Francie, kde byl organizovaný v československém zahraničním odboji, byl v první řadě ve Franci vojákem,“ řekl Rádiu Česko autor výstavy, major v záloze Juraj Nedorost, viceprezident Klubu přátel Francie a Slovenska.

Přehrát

00:00 / 00:00

V olomouckém Domě armády začala výstava Karol Pajer - Hrdina boje proti fašismu. Mluvíme s autorem výstavy, majorem v záloze Jurajem Nedorostem, víceprezidentem Klub přátel Francie a Slovenska.

Jakým způsobem se Pajer ve Francii podílel na záchraně dětí před deportacemi?

„Dostal se k tomu tak, že tam byl profesor Fišera, Čech, který se s ním seznámil. Byl to jeden z atašé Československa ve Francii a když byla Francie okupovaná, na dvě částí rozdělená, tak Fišera v té druhé půlce působil a měl tuto ideu, viděl, že jsou tam roztroušené děti, kterým zemřeli při náletech rodiče. Tyto opuštěné děti oni sbírali a Karola Pajera využil Fišera na to, že byl učitel-pedagog. A od malých dětí v kolíbce až po velké patnácti šestnáctileté děti je shromažďoval dohromady a vychovával je. Fišera byl náčelníkem Domu křesťanské pomoci dětem,“ odpověděl Nedorost a zároveň popsal Pajerovu odbojovou činnost:

„Když se spojenci vylodili v Normandii, v rove 1944 v červnu, tak začal ožívat odboj ve střední Francii, kde působila ta škola, to městečko se jmenovalo Vence, tak partyzánské oddíly na sebe vázaly hitlerovské jednotky, které potom nemohly bojovat proti spojenců, čili to byla taková taktika, že nasadili dobrovolníky. Karol Pajer jako vycvičený voják se přidal do tohoto odboje,“

Výstava věnovaná Karolu Pajerovi potrvá v Domě armády v Olomouci do 8. dubna 2011.

Marián Vojtek, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme