Výstava v Paříži představí i Monetovy obrazy z Etretatu

Pařížský Grand Palais se připravuje na první nápor návštěvníků dlouho očekávané výstavy obrazů Clauda Moneta. Má jít o dosud nejrozsáhlejší projekt představující dílo tohoto impresionistického malíře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útesy a proslulá Bílá jehla u Etretatu na pobřeží Atlantického oceánu. Toto místo zobrazoval malíř Claude Monet | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Mnohé Monetovy krajinky vznikly v Etretatu, malém městečku na pobřeží Atlantického oceánu. Sem jezdil Monet 200 kilometrů z Paříže nejenom za světlem.

Kromě uliček a náměstíček je v Etretatu k vidění také oblázková pláž svažující se prudce do moře a bizardní skalnaté útesy.

„Známe svědectví spisovatele Guy de Maupassanta, který se tu svého času setkával s Monetem a obdivoval jeho schopnost zachytit a vlastně ještě na plátně umocnit to úchvatné světlo, které je snad jen tady v Etretatu,“ říká Sylvie Patinová, komisařka pařížské výstavy.

Do Etretatu jezdil i hudební skladatel Jacques Offenbach, který si tu nakonec koupil dům, nebo Maurice Leblanc autor románu Dutá jehla, jímž myslel bělostný jehlan asi sto metrů od pobřeží.

Monetova zachycení etretatských impresí lze vidět na pařížské výstavě až do ledna příštího roku.

Jan Pokorný, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme