Vystavovatel a jeho diváci

Výstava, jejíž název si autoři vypůjčili z románu Muž bez vlastností rakouského spisovatele Roberta Musila, se snaží tematizovat možnosti vystavovatelství, instalační interpretace. Nástrojem umělce se pak stává samotný prostor galerie, konkrétně Domu umění města Brna, a její architektura.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavovatel a jeho diváci

Vystavovatel a jeho diváci | Foto: Dům umění města Brna

Umění se vystavuje pro diváka. Proto velmi záleží na tom, jak bude návštěvník expozice vystavené umění vlastně vnímat. A právě na problém samotného vystavování se zaměřili čtyři umělci, kteří chtěli s galerií pracovat jinak, zkusit definovat „vidění“ umění.

Tvůrcem výstavy pak není „umělec“, ale člověk, který vede diváka prohlídkou, prostorem galerie – vystavovatel: „Slovo s okoralou uměleckou patinou označuje osobu, která nemusí být nutně kurátorem, ale je zodpovědná za kompozici artefaktů umístěných ve veřejně přístupném prostoru.“

Vystavovatel a jeho diváci | Foto: Dům umění města Brna

Pavel Karous, Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Dušan Zahoranský – pro každého z nich je typický jiný způsob vyjadřování. Dušan Zahoranský pracuje s měřítkem celé místnosti, vytváří prostorové iluze, čímž zásadně pozměňuje dojem z instalace. Pavel Sterec pracuje s postavou samotného umělce. Na Vystavovateli jsou k vidění například jeho fotografie pořízené při návštěvě skladu vyhořelého radioaktivního materiálu. Michal Pěchouček přidal další ze svých časoměrných filmogramů.

Co do rozměrů největší dílo pak speciálně pro Dům umění vytvořil Pavel Karous. Do nejprostornějšího sálu zasadil zobecněné modely lokomotiv v měřítku 1 : 1. Jejich zjednodušení je ale tak výrazné, že podstata se vlastně mění spolu se vzdáleností a úhlem pohledu.

Vystavovatel nabízí svým divákům možnost podívat se sami na sebe v galerii. Napadá mě analogie se situací, kdy bychom jako Radio Wave přišli s mikrofonem do rozhlasového studia a natáčeli, jak se vysílá. Neviditelná, zato snad ta nejpodstatnější práce, stejně jako celková koncepce vystavovatele při přípravě expozice.

Dům umění města Brna jako by byl pro podobný počin přímo stvořen. Je velkorysou výstavní platformou, a to hned v mnoha ohledech. Kromě unikátních prostor totiž nabízí umělcům i velmi vstřícnou až srdečnou atmosféru, což jednohlasně potvrzují všichni čtyři umělci participující na projektu Vystavovatel i jeho diváci.
Poslechněte si rozhovor s Pavlem Stercem, Michalem Pěchoučkem, Dušanem Záhoranským a Pavlem Karousem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor o výstavě Vystavovatel a jeho diváci

Vystavovatel a jeho diváci, 4. 5. – 12. 6. 2011, Dům umění města Brna

Pavel Karous:
Sochař, scénograf, asistent na VŠUP v ateliéru skla Ronyho Plesla, „archeolog normalizace“ v rámci projektu Vetřelci a Volavky zabývajícího se plastikami ve veřejném prostoru tohoto období.
www.pavelkarous.cz

Pavel Sterec:
Student Akademie výtvarných umění v Praze. Konceptuální umělec. Jeho objekty, fotografie či performance mají často záměrně ukrytý smysl. Tvoří v náznaku.

Dušan Záhoranský:
www.dusanzahoransky.com

Michal Pěchouček:
Držitel ceny Jindřicha Chalupeckého. Je primárně malíř, ale jeho tvorba je velmi různorodá: přes fotoromány, videa, obrazové novely, fotografie až k nápaditým instalacím.

Veronika Dospělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme