Výstavu šachových souprav zahájí souboj velmistrů

V pražském DOXu dnes začíná výstava Umění šachu. Návštěvníci budou moci obdivovat 15 šachových souprav, které vymysleli přední světoví umělci. Tuto kulturní událost symbolicky odstartuje šachová partie mezi ruskými velmistry Borisem Spasským a Anatolijem Karpovem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachoví velmistři Boris Spasskij a Anatolij Karpov zahájí výstavu šachových souprav v pražském DOXu | Zdroj: ČTK

Šachoví mágové si dnes změří síly v takzvané 'partii na slepo'. To znamená, že nebudou používat figurky a šachovnici, ale o svých tazích se budou informovat pomocí šachové notace.

"Nikdy jsme spolu naslepo nehráli. Pokud si dobře vzpomínám, Anatolij nade mnou jasně vede. Já jsem ho porazil jen asi třikrát, zatímco on mě asi dvacetkrát," říká Boris Spassky.

Publikum ale nepřijde zkrátka. Hra velmistrů bude promítána v pražském DOXu a zahájí tak výstavu, na které nechybí ani exponáty od Damiena Hirsta, slavného britského umělce.

S vystavenými figurkami si velmistři nezahrají

"Když hrajeme oficiální zápas, musíme používat figurky v souladu s mezinárodně platnými pravidly. Jsou to takzvané Stauntnovy figurky ze dřeva," vysvětluje Spassky a dodává, že sám figurky nesbírá. Všechny prý zničil.

Anatolij Karpov se naopak mezi sběratele šachů počítá: "Doma mám malou sbírku šachových soustav. Napsal jsem o šachách dokonce knihu, kterou už brzy vydám."

Výstava v holešovickém výstavním prostoru potrvá do 28.června.

Eva Rajlichová, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme