Výtvarníci oslavují na festivalu v Pardubicích spolu s chemiky

Pardubická chemie letos slaví dvě významná data. Před devadesáti lety vznikla továrna na výbušniny Explosia a 60. výročí slaví i Vysoká škola chemicko technologická. Tohle spojené výročí zaujalo kupodivu nejvíc výtvarníky. Právě dnes začíná celodenním programem jejich festival s názvem 90 + 60 let pardubické chemie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubická radnice na Pernštýnském náměstí | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Chemický průmysl totiž ovlivňuje město a lidi, kteří v něm žijí víc, než si sami uvědomují. Umělce zaujal hlavně areál Explosie, kde se příroda s industrií těsně střetávají.

„To je opravdu lužní les, který požírá industriální budovy,“ řekl fotograf Adolf Lachman.

Festival začíná dnešní exkurzí do střelné komory Explosie, která je součástí laboratoří katedry výbušnin. A právě výbušniny inspirovaly dalšího výtvarníka Jaromíra Brabence, který svá díla vytvářel výbuchem.

Dnešní program je velmi rozmanitý: výtvarná dílna, zahájení čtyř autorských výstav, hudební performance nebo přednáška o prolínání vědy a umění přímo v posluchárně chemické fakulty.

Eva Presová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme