Výtvarník Gerald Scarfe vystavuje v Praze. K vidění jsou nejen jeho návrhy pro film The Wall

Držitel řádu britské královny a dvorní výtvarník legendární kapely Pink Floyd Gerald Scarfe se představuje v české metropoli. Výstava jeho kreseb, akvarelů a karikatur s názvem Pink Floyd v Praze začíná v Museu Kampa oficiálně zítra, dnes večer má vernisáž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský karikaturista Gerald Scarfe před zahájením výstavy Pink Floyd v Praze | Zdroj: ČTK

Fanoušci legendárního snímku Alana Parkera The Wall z roku 1982 se mohou těšit na Scarfeho návrhy pro tento film.

U červenočerné karikatury pochodujících kladiv Scarfe vysvětlil, že chtěl zachytit ničivou a nebezpečnou sílu davu, který se nechá zmanipulovat jedincem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Michaela Vetešková

Celý cyklus je pak podle něj o tom, jak si člověk vytváří bariéry, ochrannou zeď před tím, co by ho mohlo poškodit. Tím se však zároveň snižuje jeho citlivost vůči nedobrým věcem.

Scarfova spolupráce s kapelou Pink Floyd začala sérií animovaných sekvencí pro jejich turné In The Flesh. Podílel se také na koncertním zpracování The Wall, kde se jeho animace promítaly.

Proslavily ho však i karikatury britské a světové politiky.

„Myslím, že je velmi důležité, abychom kritizovali mocné, abychom dokázali politiky karikovat. Ti, kteří hýbají našimi životy, tahají za ty nitky, si zaslouží, aby se na ně nahlíželo kritickým okem,“ poznamenal britský výtvarník, podle nějž většina politiků v Británii akceptuje, když se na karikatuře objeví.

Kresby a akvarely Geralda Scarfeho nejen z období spolupráce s kapelou Pink Floyd vystavuje Museum Kampa do 13. října.

V Praze to v létě nebude jediný kulturní počin spojený s Pink Floyd. Na začátku srpna tam vystoupí s představením The Wall skladatel a baskytarista dnes už neexistující formace Roger Waters.

Michaela Vetešková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme