Výtvarník Krištof Kintera rozsvítí lampu pod Nuselským mostem

Pod Nuselským mostem v Praze se rozsvítí skulptura věnovaná lidem, kteří se tam rozhodli ukončit svůj život. Lampa aneb memento mori s názvem „Z vlastního rozhodnutí“ stojí v parku Folimanka a jejím autorem je výrazný zástupce současné české výtvarné scény Krištof Kintera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krištof Kintera ve studiu RW

Krištof Kintera ve studiu RW | Foto: ČRo Radio Wave

Své dílo nepojal jako pomník, ale jako pietu a důvod k zamyšlení nad množstvím ukončených životů právě v těchto místech.

„Memento mori je ve výtvarném umění ustálený žánr, který se táhne od dob renesance a baroka, a volně přeloženo to znamená: ‚Pamatuj na svoji konečnost, na svoji smrt‘. Na začátku byl nápad nějak se k této choulostivé tematice vyjádřit,“ vysvětluje Kintera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výtvarník Kryštof Kintera vysvětluje ve Světě o druhé okolnosti vzniku objektu Memento mori

Námět uchopit a zpracovat prý nebylo vůbec jednoduché. „Trvalo mi několik let, než jsem zjistil, že tu věc už mám dávno nakreslenou. Snažil jsem se nebýt popisný a patetický a minimálním gestem vytvořit nějakou pietní skulpturu,“ pokračuje.

Objekt „Z vlastního rozhodnutí“ je pojatý skutečně minimalisticky – je to lampa veřejného osvětlení, která, místo aby svítila dolů jako všechny lampy na světě, se vzpíná vzhůru a svítí k nebi. Symbolika je čitelná.

„Pod Nuselským mostem se vyskytuji poměrně často a to místo vyzařuje zvláštní posmutnělou atmosféru. Když tam jsem, cítím, kolik tragédií se tam stalo. A vzhledem k tomu, že už se tam dva roky nic nestalo a ta ponurá historie už je snad u konce, nebylo daleko k nápadu se toho nějak zhostit,“ dodává Kintera.

Zuzana Filípková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme