Výtvarník roku 2011 Krištof Kintera vystavuje v Městské knihovně v Praze

Ve výstavních prostorách Městské knihovny v Praze jsou vystaveny práce jednoho z nejvýraznějších současných českých výtvarníků Krištofa Kintery. Výstava má název Výsledky analýzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha-lampa Z vlastního rozhodnutí, za niž získal Krištof Kintera ocenění Osobnost roku 2011 | Foto: ČTK, Stanislav Peška, Michal Kamaryt

Výstava je podle autora rozdělena dvě části - tmavší a světlejší. Světlá je veselejší, barevnější a humornější. „Jsou to výsledky mojí vlastní analýzy a pozorování světa,“ říká Kintera.

Součástí výstavy má být i rekonstrukce příbytku pro Plumbaře.

„To je poměrně složitá sága. Jedná se tam o jakousi fiktivní postavu, která se ukrývá před okolním světem, ve svém olověném krytu. Zároveň ji tento olověný kryt ničí. Je to alegorie na současný svět. My se taky obklopujeme spoustou věcí, aby nás chránily, a přitom nás to destruuje,“ vysvětluje Kintera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výtvarník Krištof Kintera byl hostem Světa o osmé

Některé objekty se budou na výstavě pohybovat, světélkovat, jiné budou ozvučené.

„Já jsem za to rád, protože kdyby výstava jenom svítila nebo se jen hýbala, tak by to taky nebylo dobře. Nejde mi o to, aby výstava byla jen atrakcí, ale aby spíš nějakým způsobem znervózňovala,“ říká Kintera.

Některé současné práce je možné na výstavě vidět poprvé.

Krištof Kintera - Memento mori | Foto: Robert Candra

„Je tady taková stěžejní postava čerta, který poslouchá rádio a hraje na bicí. Na něj bych rád upozornil. Pak tu mám také molekulární experimenty z vánočních koulí. Je tu poměrně dost nových věcí. Lidé se nemusejí bát, že uvidí jen ty známé,“ dodává a zve na výstavu Krištof Kintera.

Autor získal nedávno titul Výtvarníka roku 2011 za obrácenou pouliční lampu pod Nuselským mostem s podtitulem ‚Memento mori sebevrahům‘.

Zuzana Filípková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme