Vzácná iluminace je v Kutné Hoře k vidění jen několik dní v roce. Vadí jí vlhkost i světlo

Středověká iluminace o těžbě stříbra v Kutné Hoře je ode dneška do pondělí vystavena v kutnohorské Galerii Středočeského kraje. Jeden z nejcennějších exponátů ve sbírkách galerie koupil kraj před třemi lety v dražbě za 18 milionů korun. Veřejnost ho smí vidět jen pár dní v roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutnohorská iluminace | Foto: Michal Trnka

Letos bude iluminace vystavena v někdejší jídelně jezuitského řádu vůbec poprvé. „Iluminace by měla být ve středu refektáře, aby návštěvníci mohli vitrínu obcházet ze všech stran,“ říká Petra Bartůšková z kutnohorského GASKu.

Během dvou let může být vzácný exponát vystavován pouze dva měsíce. „Velkou část už jsme spotřebovali právě při výstavě Europa Jagellonica,“ dodává Bartůšková. Zaměstnanci galerie proto očekávají, že zájem bude během velikonočních svátků obrovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková se vypravila do Kutné Hory za vzácnou středověkou iluminací

Znalci tuto pozdně středověkou malbu považují za jednu z nejvýznamnějších iluminací vzniklých na sever od Alp. Zajímavá je ale i pro laiky. Zobrazuje totiž pitoreskní figurky mužů v bílých kabátcích s kapucí, kteří těží a zpracovávají stříbro.

Po většinu roku je stránka vytržená původně z liturgického zpěvníku ukrytá v depozitáři, zabalená do vrstev jemných šustivých papírů.

Prosklená trezorová vitrína má zvláštní klima, barevný list pergamenu je totiž náchylný na změny vlhkosti a vadí mu také denní světlo. Návštěvníci tak budou mít vitrínu speciálně nasvícenou přesně podle pokynů restaurátorů.

Michaela Vetešková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme