Vzácný barokní obraz byl nalezen po dvou stoletích

Detetektivka se šťastným koncem, to je příběh jednoho vzácného barokního obrazu. Monumentální výjev svatého Petra při souboji se Šimonem Mágem namaloval někdejší rektor vídeňské Akademie Paul Troger. 220 let byl vzácný barokní obraz považován za ztracený. Teď se vrátil do Olomouce. Vzácné dílo představí Arcidiecézní muzeum veřejnosti v prosinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzácný restaurovaný obraz Sv. Petr při souboji se Šimonem Mágem malíře Paula Trogera | Zdroj: ČTK

Obraz patřil ještě v roce 1784 ke skvostům výzdoby olomouckého kláštera Hradisko. Když císař Josef II. klášter zrušil, dílo zmizelo a po staletí nikdo nevěděl kam. Odborníci je našli až v roce 2008 v kostelíku svatého Václava v Račicích na Třebíčsku a podle kunsthistorika Ondřeje Jakubce to byla senzace:

„K takto zásadnímu objevu nedochází příliš často. Srovnal bych to třeba s nálezem nějakého obrazu od Picassa.“

Obraz byl ve špatném stavu a proto musel být restaurován. Po téměř půl roce se zpod starého zčernalého laku vylouplo dílo, které bere odborníkům dech, obraz plný krásných barev a světelných kontrastů. Zájemci ho mohou vidět od 2.prosince v olomouckém arcidiecézním muzeu.

Radoslava Kvasničková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme