Vzácný epitaf v Kralovicích na Plzeňsku málem zničili červotoči. Teď je jako nový

Do kostela svatého Petra a Pavla v Kralovicích na severním Plzeňsku se po téměř deseti měsících restaurování vrátil vzácný epitaf Floriána Gryspeka z konce 16. století. Bohatě zdobený náhrobek, který má na výšku skoro šest a půl metru a na šířku přes tři a půl metru, visí na stěně v kapli Nejsvětějšího srdce Páně. Pod podlahou leží právě Florián Gryspek spolu se členy svého rodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epitaf Floriána Gryspeka v kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích

Epitaf Floriána Gryspeka v kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích | Foto: Jana Kosová

Takzvané kralovické mumie byly do krypty kostela ukládány už v 16. a na počátku 17. století, až teď ovšem odpočívají ve skutečně důstojném prostředí. Občanské sdružení Gryspek nechalo kryptu i rakve opravit a došlo i na restauraci samotných mumií.

„Je tam zakladatel české větve rodu Florián Gryspek se svou manželkou Rosinou a se svými syny a dalšími příslušníky tohoto rodu,“ říká předseda občanského sdružení Marcel Fryček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jana Kosová se vypravila za restaurovaným epitafem Floriána Gryspeka do Kralovic na Plzeňsku

Epitaf Floriána Gryspeka, který se před pár dny vrátil od restaurátorky Renáty Hronové, měl za sebou za uplynulá dvě století tři obnovy, přesto málem podlehl červotoči.

„Některé části, hlavně ty, které jsou z lipového dřeva, to jsou ty postranní části, kde jsou andělíčci, tak tam v podstatě držela řezbářskou práci pohromadě pouze vrchní vrstva. A vevnitř to bylo totálně sežrané červotočem,“ vzpomíná místopředseda sdružení Gryspek Tomáš Soukup.

Epitaf tedy prošel důkladnou očistou včetně ozáření gama paprsky, po kterém už červotoč neměl šanci přežít, a petrifikací. Je tedy napuštěný speciální látkou, která ho zpevní. A samozřejmě došlo i na exteriéry. Epitaf je teď jako nový.

„Oprava maleb, dozlacení, někde byly části poškozené, že byly ulomené, takže potom došlo k dořezání těch určitých částí. No a výsledek je nádhera, máme z toho radost,“ přibližuje Soukup.

Epitaf Floriána Gryspeka v kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích | Foto: Jana Kosová

Epitaf ukrývá také jednu zajímavost. Za náhrobkem se nachází výklenek a v něm dóza s původní dokumentací. Objevil ji farář a spisovatel Jan Jindřich Marek v roce 1849, je psaná německy, a nese dokonce podpisy autorů epitafu, což byli dva řezbáři a jeden malíř.

Další dokumenty přidal Jan Jindřich Marek a pak až v roce 1964 restaurátor Jan Horký.

„My jsme tu dózu našli, když byl epitaf na konci dubna letošního roku sejmut, a dokumentaci jsme samozřejmě nafotili, zkopírovali, a když se vracel epitaf na své místo, tak jsme do dózy přidali restaurátorskou dokumentaci, dále jsme tam přidali knihu kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích a dva letáky o kostele a o kralovických mumiích,“ vysvětluje Soukup.

Obnovou ale prošel nejen epitaf. Rekonstruuje se celá kaple, ve které vznikne expozice o rodu Gryspeků.

„Šest panelů tady bude, kde budou vystaveny různé památky na rod Gryspeků. Dole potom před hrobkou bude instalována figurína Floriána Gryspeka a bude tady i interaktivní dotykač, kde si zájemci mohou zjistit další podrobnější informace o kostele, o rekonstrukci kostela a samozřejmě o rodu Gryspeků,“ dodává Fryček.

Rod Gryspeků a zejména Florián se zasloužil o největší rozkvět Kralovic včetně jejich povýšení na královské město.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme