Washingtonská Národní galerie je přístupná zdarma, česká pouze tento víkend

V expozicích Národní galerie v Praze se dnes a zítra neplatí vstupné. Stánek umění takto slaví 216. výročí svého založení. Jsou přitom města, kde jsou obdobné instituce zdarma stále, a patří mezi ně možná překvapivě americká metropole Washington.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do expozice sbírky moderního a současného umění Národní galerie | Foto: Národní galerie

Národní galerie ve Washingtonu se nevyhýbá programům pro náročné milovníky umění. A nemusí jít zdaleka jen o pastvu pro oči. Nedávno se například představovala nordická vokální hudba.

A před časem mohli v programu představujícím zajímavé filmové dokumenty z celého světa vidět opravdu náročné filmy profesora pražské FAMU Karla Vachka.

„Existuje vždycky v publiku pár lidí, kteří mají velkou radost, že to viděli. A ti ostatní reagují tak, že nevědí, co si s tím počít, protože ty moje filmy nejsou udělány v běžné konvenci,“ vysvětloval profesor Vachek Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč je washingtonská Národní galerie přístupná návštěníkům trvale zdarma, vysvětloval zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Washingtonská Národní galerie má prostě široký záběr a nenabízí jenom klenoty světového výtvarného umění. Co je na tom nejlepší, vstupenky se neplatí.

Když ve dvacátých a třicátých letech minulého století bohatí mecenáši jako bankéř Andrew Mellon stáli u vzniku americké Národní galerie, chtěli, aby byla přístupná co nejširší veřejnosti. Darovali jádro sbírek a financovali stavbu důstojné budovy co by kamenem dohodil od Kongresu.

Dnes platí provoz dvou hlavních budov galerie federální vláda. Ale sbírky pocházejí ze soukromých darů a finančních zdrojů.

Národní galerie ale není jediná washingtonská instituce, která se stará o kulturní a historický rozhled návštěvníků. Smitshonian Institution je komplex dvou desítek muzeí a galerií, mezi kterými se také najdou mnohé klenoty nejenom amerického umění.

Smithsonian je starší, kromě muzeí pod něj spadá i třeba Národní zoologická zahrada, do které je také vstup zdarma. Washington je možná metropolí největší kapitalistické mocnosti na světě. Ale v některých ohledech nabízí vymoženosti, na které jsme byli zvyklí spíš za socialismu.

Národní galerie v Praze je tento víkend zdarma

Česká Národní galerie dnes slaví své výročí, protože na dnešek připadají oslavy 216. výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění, tedy předchůdkyně dnešní Národní galerie v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Speciální nabídky vídeňských muzeí popsala ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu Marie Woodhamsová

Návštěvníci mohou zdarma navštívit všechny její expozice. Otevřen bude Veletržní palác, Klášter sv. Jiří, Dům u Černé matky boží nebo Palác Kinských na Staroměstském náměstí.

„Skoro vlastně v každém objektu je více či méně nejrůznějších akcí, které jsou vlastně speciálně jenom tento víkend. Ten podrobný program lze vlastně najít na webových stránkách národní galerie, kde je i takový přehledný program ke stažení, takže tak jsou potom takové podrobné informace s časy všech těch akcí, které se odehrávají," říká Oldřich Bystřický z Národní galerie.

Podle slov reportéra Radiožurnálu Martina Drtiny, který v poledne Národní galerii navštívil, lákavé nabídky mnoho lidí nevyužilo. Zájem by mohla zvednout ještě odpolední výtvarná dílna umělce Jakuba Matušky, do které se mohou zapojit i návštěvníci. Odpoledne se bude také promítat trilogie o umění.

Speciální akce nabízejí i vídeňská muzea a galerie

Zvláštní nabídky mají pro návštěvníky i muzea a výstavní síně ve Vídni. Například Leopoldovo muzeum udělalo po pádu železné opony akci výhradně pro Čechy a Slováky. Za symbolické vstupné tři eura si po dva dny mohli prohlédnout všechny expozice. Podobná akce se konala i loni v prosinci.

Navíc každý rok 26. října se ve vídeňských muzeích neplatí vstupné. Slavná Albertina i jiné výstavní síně také už dva roky nabízejí pro děti a mládež do 19 let prohlídky zdarma.

Marie Woodhamsová, Vít Pohanka, Marína Dvořáková, Simona Bartošová, Jakub Urban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme