World Press Photo 2009

Do Prahy opět připutovala prestižní výstava novinářské fotografie. Nejlepší reportážní snímky profesionálních fotografů jsou umístěny v Karolinu od 18. září do 11. října 2009. Koktejl drsné reality z různých koutů světa, sportovních výkonů, přírodních divů a kulturních zážitků láká tisíce návštěvníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brenda  Ann Kennealy:  Matka samoživitelka

Brenda Ann Kennealy: Matka samoživitelka | Foto: Alexandra Dekanová

Nadace World Press Photo byla založena v roce 1955 v Amsterdamu. Soutěž je vypisována v osmnácti kategoriích, např. Aktualita, Reportáž, Lidé a události, Soudobé problémy, Portrét, Příroda, Umění a zábava, Sportovní reportáže a akce. Počet účastníků roste každým rokem. Letos bylo přihlášeno 96 268 snímků od 5 508 fotografů. Mezi oceněnými bohužel chybí český zástupce. Vítězné fotografie se veřejnosti představují na výstavě World Press Photo. V roce 1990 poprvé přicestovala i do Prahy. Harmonogram cesty má výstava pevně daný, a proto není možné nikde prodloužit dobu jejího trvání.

Přehrát

00:00 / 00:00

World Press Photo 2009

Výstava dokumentuje stěžejní události posledního roku. Nechybí volba amerického prezidenta, ekonomická krize, konflikt mezi Ruskem a Gruzií, zemětřesení i olympiáda v Číně. Většina fotografií vypráví příběh velkých lidských a národních tragedií. Oči fotografovaných mají neuvěřitelně silný výraz. Promlouvají k divákovi vzdálenému tisíce kilometrů, jako by byl účastníkem situace. Každý si nejspíš uvědomí, že touha po světovém míru není pustou frází. Snad největší hrůzu působí snímky násilí páchané na bezbranných. Bohužel se z fotografií dovídáme, že přihlížející chápou tento jev jako přirozenou součást života. Všudypřítomná smrt a lhostejnost vůči ní v některých zemích Latinské Ameriky Evropana šokuje. Ovšem i starý kontinent bojuje s vlnami emigrantů z Afriky a Asie. S tím souvisí výjevy lidí bez domovů, příměstské slumy, squatteři, oběti podvodných převaděčů. Krev stříká také na demonstraci před řeckým parlamentem. Řada témat postihuje dlouhodobé problémy naší doby: vnímání homosexuality jako negativního jevu, prostituce, život matek samoživitelek, poruchy chování jako je autismus.

Walter Estrada: Boje v Keni | Foto: Alexandra Dekanová

Po tomto výčtu se jistě musíme zamyslet, proč vlastně taková výstava existuje. Není přece běžné trávit volný čas prohlídkou lidských děsů. Tyto fotografie mají v sobě neopakovatelnou moc přitažlivosti. Ve své podstatě jsou uměleckou fotografií, již bychom si bez popisků mohli vysvětlovat i jako zachycení nálady lidského obličeje nebo jako krajinu v proměnách dne. Optimismus nám pak rozhodně vlije do žil přírodní sekce. Úžasné jsou snímky čínské broskvoně ve všech ročních obdobích, detaily zvířecích očí, pláž u Baltu z ptačí perspektivy. Nevšedním tématem je návštěva v domech bohatých rumunských Romů. Ženy pózují ve svých luxusních příbytcích na zlatých truhlách. Je to taková směs Marfušky čekající doma na ženicha s autoportréty Fridy Kahlo. Také asi běžně nesledujeme módní experimenty v Angole. Koupili byste si něco z věšáků místního podnikatele? Grimasy ve tvářích letících skokanů do vody z pekingské olympiády jsou úsměvnou tečkou expozice.

Heidi a Hans Jürgen Koch: Detaily zvířecích očí | Foto: Alexandra Dekanová

Absolutním vítězem letošního ročníku se stal Antony Suau ze Spojených států. Jeho černobílý snímek policisty zasahujícího v Clevelandu ve státě Ohio zaznamenává dopad ekonomické krize. Policista míří pistolí jako v kovbojce. Tentokrát jsme však v domě dlužníka, který nebyl schopen platit své účty.

Vítězný snímek World Press Photo - snímek roku 2008

Detektiv Robert Kole z kanceláře šerifa v Cuyahoga County vchází 26. března do domu v Clevelandu ve státě Ohio poté, co byl dům předběžně zabaven bankou a jeho obyvatelé vystěhováni. Potřebuje zkontrolovat, zda majitelé objekt skutečně opustili, a že se nikde nepovalují zbraně. Policisté preventivně vstupují do těchto domů s pistolí v ruce, protože mnoho z nich násilím obsadili squatteři či narkomani. Předběžné zabavování a vyvlastnění domů lidí, kteří nebyli schopni splácet hypotéku, bylo jednou z prvních známek rostoucí krize v USA.

Anthony Suau, USA, pro Time | Foto: Anthony Suau

Kromě fotografií vybraných mezinárodní porotou je v Karolinu zastoupena také série snímků Švýcara Jeana Reavillarda, který získal Cenu Prahy udělovanou primátorem. Fotograf se zaměřuje na zachycení městské krajiny a osudy emigrantů.

Při prohlídce souboru oceněných fotografií nás jistě napadne otázka, v čem jsou tyto fotografie nejlepší. Všechny mají silné poselství a nutí nás přemýšlet o svém zákulisí, o problému, který je dnes od nás daleko, ale zítra by mohl být blízko. Jsou to mistrné snímky, protože nejsou jen dokumenty, ale skutečnými uměleckými díly s neopakovatelnou atmosférou.

Výstava je otevřená od 18. září do 11. října denně od 10 do 18 hodin v pražském Karolinu.

Alexandra Dekanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme