Z Karlova mostu zřejmě časem zmizí originály soch a nahradí je repliky

Zatímco po Karlově mostě denně projdou tisícovky turistů, památkáři vedou debaty o tom, jak opravit pilíře gotické památky. Provádějí se sondy do mostu a postupně se opravují některé z jednatřiceti soch, co na mostě jsou. Jejich originály by měly časem nahradit kopie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most v podzimní mlze

Karlův most v podzimní mlze | Zdroj: ČTK

Galerie hlavního města Prahy jako správce soch už vybírá firmu, která vytvoří kopie sousoší svatého Vincence a Prokopa, které má tak zničený podstavec i část těla sochy, že nejde opravit.

„Není vlastně možné nahradit jenom část podstavce, která se rozpadala, protože sestavováním těch bloků bychom dělali novotvar. Rozhodli jsme se i po konzultaci s památkovou péčí, že bude vhodnější na Karlův most udělat kopii a originál chránit v depozitáři,“ říká kurátorka Galerie Marie Foltýnová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakými opravami projde Karlův most, shrnuje Michaela Vetešková

Podle Foltýnové podobný osud čeká i další pískovcové památky.

„Pískovec obecně podle své kvality průměrně dožívá za 300 let, takže jsme právě na hranici dožívání původního materiálu,“ vysvětluje hlavní důvod Marie Foltýnová.

Oprava soch na gotické národní kulturní památce souvisí i s plánovanou rekonstrukcí oblouků a pilířů Karlova mostu. Ta by mohla začít nejdřív příští rok. Vzniká tým odborníků, který by měl posoudit technický i stavební stav mostu a navrhnout způsob opravy.

Sousoší svatého Vincence Ferrerského | Foto: Eva Rajlichová

Podle ředitele magistrátních památkářů Jiřího Skalického zatím na to vyčlenilo Hlavní město Praha 10 milionů korun a také hledá oblast, kde by se mohl kámen na most těžit.

„Teď je vytipován Březín u Manětína, ale jsou samozřejmě signály, že místní samospráva se tomu trochu brání. Nevím, jestli je to jenom taktická věc. To uvidíme časem,“ konstatuje Jiří Skalický.

Velká část oblouků a pilířů je neprobádaná a může odkrýt řadu tajemství. Samotná oprava pláště může trvat i desetiletí.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme