Z Vítkova na Pražany opět shlíží Jan Žižka. Večer ho rozzáří osvětlení

Po více jak roce bude pražský vrch Vítkov opět střežit bronzový Jan Žižka na svém oři. Stojí tam víc jak 60 let a až nedávno se dočkal zásadní opravy v hodnotě 23 milionů korun. Bronzová dominanta bude večer slavnostně odhalena a nasvícena. Celý den si můžou lidé prohlížet nejen tuto sochu, ale i celou expozici Národního památníku, a to zadarmo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava jezdecké sochy Jana Žižky na Vítkově | Foto: Filip Jandourek

Díky šermířům a výstavě husitských zbraní se nese celé odpoledne ve znamení středověku. Národní památník navíc zdarma otevřel všechny své expozice, včetně střešní vyhlídky.

Slavnostní odhalení je plánované na půl sedmé večer, a to za účasti ministra kultury, ředitele Národního muzea a dalších hostů. V sedm hodin by se pak návštěvníci měli spatřit slavnostní nasvícení sochy, které sochu ozvláštní ještě po následující tři večery.

Aby se mohli restaurátoři dostat dovnitř a vyměnit všech skoro pět tisíc šroubů, které byly zrezivělé, museli odmontovat obě ruce, hlavu Jana Žižky i dvoutunový ocas jeho koně. Některé díly pak byly převezeny do dílny, ale třeba právě ocas se opravoval přímo na místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Herget upřesnil informace o slavnostním odhalení sochy Jana Žižky v Odpoledním Radiožurnálu přímo z Vítkova

Do ocasu se podle restaurátora Ivana Housky vejdou čtyři útlí lidé. Jeden z jeho kolegů uvnitř pracoval týden, aby rozbrušovačkou odstranil všechny staré šrouby a nasadil tam nové, nerezavějící.

Houska už pracoval na několika velkých dílech, proto nedokáže určit, které bylo pro něj nejsložitější. Socha Jana Žižky je pro něj ale výjimečná svou velikostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opravu jezdecké sochy na Vítkově přiblížila reportérka Michaela Vetešková

„Přiznám se, že když jsem poprvé vylezl na ten plintus a koukal jsem se na břicho zespodu, tak jsem si říkal: Proboha, do čeho se to zase hrabeš,“ prozradil.

Restaurátoři povrch sousoší ošetřili tak, aby měl shodnou patinu, a nakonec ho zakonzervovali včelím voskem. Jan Žižka proto vypadá po opravě jinak než dřív. Místo zelené získal černou barvu a leskne se. Vosková konzervace by měla sochu chránit dalších 50 let.

Bronzový Jan Žižka od Bohumila Kafky patří k největším sochám svého druhu na světě. Pomník je vysoký 22 metrů a váží 16 a půl tuny.

Michaela Vetešková, Jan Herget, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme