Za Modiglianiho obraz zaplatil čínský kupec rekordních 170 milionů dolarů

Aukční síň v New Yorku zaznamenala světový rekord. Obraz Amedea Modiglianiho totiž koupil čínský boháč za v přepočtu zhruba 4,25 miliardy korun. Jde tak o dosud největší částku, kterou kdo v historii zaplatil za dílo tohoto italského malíře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Nu couché Amedea Modiglianiho | Zdroj: ČTK

Novým majitelem plátna nazvaného Nu Couché se stal čínský miliardář Liou I-čchien, který obraz nahé spící ženy získal pro své muzeum The Long Museum v Šanghaji. Tato největší privátní galerie v Číně, kterou založil se svou ženou, se zaměřuje jak na čínské, tak i evropské umění.

Samotná aukce Modiglianiho díla trvala pouhých devět minut, její vítěz ale nebyl jako obvykle osobně přítomen, ale přihazoval po telefonu.

V současnosti nejdražší Modiglianiho obraz je ženský akt o rozměrech 92 krát 60 centimetrů, který namaloval v letech 1917 až 1918, tedy ve velmi těžké době za první světové války.

V historii se v aukci dráže prodal jen jeden obraz, a to Piccassovy Alžírské ženy, které se v květnu vydražily za 179,4 milionu dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Aukce v New Yorku ale zaznamenala i další rekordy. Obrovský zájem byl také o díla Roye Lichtensteina, jehož komiksovou Ošetřovatelku získal nový majitel za také rekordních 95,4 milionu dolarů, a také o Gustava Courbeta, Paula Gauguina a další.

Aukční síň v New Yorku během tohoto večera nabízela celkem 34 obrazů a soch a nakonec většinu z nich vydražila za více než 491 milionů dolarů.

Nejvyšších prodejních cen ale dosahují umělecká díla prodaná mimo aukce ze soukromých sbírek. Rekord zatím drží Gauguinův obraz s názvem Kdy se vdáš? Majitel ho prodal v únoru letošního roku ze soukromé sbírky ve Švýcarsku za téměř 7,5 miliardy korun, pravděpodobně do Kataru.

Rekordy přináší aukce i v Česku

Ceny na českém trhu jsou nižší, ale přesto dost vysoké. Rekord drží obraz Františka Kupky Tvar modré, který se prodal za téměř 56 milionů korun bez aukční přirážky.

Nejdráže prodaným dílem loňského roku je obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou, za který kupec zaplatil téměř 17 milionů korun.

Letos v jarní sezoně vedl žebříček nejdráž prodaných pláten v Česku raný obraz Bohumila Kubišty Žena s kočárkem, který v aukci Galerie Kodl změnil majitele za bezmála 14 milionů korun.

Majitel aukční síně Vltavín Robert Hédervári si myslí, že u staršího umění rostou ceny také proto, že mnoho cenných děl je v galeriích a neobchoduje se s nimi volně. „Je to z toho důvodu, že díla mizí a kvalitní dílo se dostává na trh stále vzácněji,“ říká.

Aukční dům Dorotheum prodal například obraz Emila Filly Hlava muže s cylindrem za 18,25 milionu korun.

Ředitelka české pobočky domu Mária Gálová oceňuje, že začíná růst zájem i o méně známá jména a také o jiná umělecká díla.

„Jsou to třeba fotografie nebo české ateliérové sklo. Před měsícem jsme dělali velkou aukci ateliérového skla, kde dokonce padl absolutní rekord a prodala se plastika Libenského a Brychtové za částku 1,44 milionu korun, což bylo vůbec nejdražší dílo ze skla prodané v České republice,“ uvádí.

Sběratelé loni utratili v aukčních síních v České republice 854 milionů korun.

Robert Mikoláš, Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme