Začíná benátské bienále výtvarného umění. Česko zastupuje Jiří David

V italských Benátkách začíná 56. bienále výtvarného umění. Expozici pro český pavilon vytvořil Jiří David. Návštěvníci světové přehlídky si tam budou moci až do 22. listopadu prohlédnout jeho nové pojetí slavného obrazu Alfonse Muchy Apoteóza.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tématem 56. ročníku benátského bienále je budoucnost světa

Tématem 56. ročníku benátského bienále je budoucnost světa | Foto: Biennale di Venezia

„Reflektuju obsah posledního Muchova obrazu Apoteóza a zároveň reflektuji i současnou situaci kolem nás. Chci nechat diváky konfrontovat přímo s tou věcí a neříkat jim předem říkat, jak se na to mají koukat. Mám rád překvapení,“ říká Jiří David o svém díle.

Jeho interpretace Muchy je ale jen součástí instalace a její divák by se podle Davidova plánu měl stát součástí příběhu. Reálně rozměrné plátno, od nějž má odstup jen půl metru, nemůže v celé perspektivě dohlédnout.

David nechává návštěvníka obrazu se dotýkat, což je nevídaný fyzický zážitek, který v galerii nelze zažít.

Své umělecké zastoupení má na 56. benátském bienále téměř stovka zemí. Jeho téma je tradičně velmi volné, letos zní All the World’s Futures (Budoucnost celého světa).

Bienále se dnes otevře pro veřejnost a potrvá do 22. listopadu tradičně v zahradách Giardini di Castello, v areálu bývalých loděnic Arsenale a v mnoha historických palácích v celých Benátkách.

Britský list The Guardian ve čtvrtek uvedl na svém webu výběr 15 nejlepších expozic či instalací 56. bienále, mezi nimiž zmínil i práci Jiřího Davida.

ČTK, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme