Začíná výstava World Press Photo, k vidění je přes sto reportážních fotografií

Nejlepší novinářské fotografie světa se opět představují v Česku. V pražském Karolinu začíná výstava ze soutěže World Press Photo. Mezinárodní porota vybrala 143 nejlepších reportážních snímků. Nechybí tu ani vítězný snímek amerického autora Johna Stanmeyera nebo fotografie Češky Jany Ašenbrennerové zachycující život homosexuální komunity v Kongu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku je fotografie Emiliana Lasalvia, která získala 1. cenu v kategorii Sport

Na snímku je fotografie Emiliana Lasalvia, která získala 1. cenu v kategorii Sport | Zdroj: ČTK

Zpívající vojáci, domorodé ženy se soškami svatých nebo slepí albíni. Více než 100 dokumentárních fotografií ze všech koutů světa teď pokrývá stěny pražského Karolina.

Ty nejlepší vybrala asi dvacetičlenná porota World Press Photo v holandském Amsterodamu. Odtud pak putovaly po světových městech a teď jsou také v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snímcích výstavy World Press Photo natáčela redaktorka Klára Fleyberková

Zdejší expozici ale navíc tradičně doplňuje dvanáct dalších fotografií vítěze Ceny Prahy.

Takové ocenění podle organizátorky Michaely Kindlové nikde jinde neudělují:

„Je to tradice od roku 1990. Tehdy byl primátorem hlavního města Prahy pan Kořán, který sám také fotil. A my tu tradici udržujeme, protože si myslím, že je to přeci jenom trošku jiný pohled na fotku.“

Na snímku je vítězka Ceny Prahy Rena Effendi a její fotografie z Rumunska | Foto: ČTK

Letos vítězku Ceny Prahy vybral místopředseda Senátu, který zvolil fotografie lotyšské autorky Reny Effendi. Ta na svých snímcích zachytila tvrdě pracující farmáře v Rumunsku. Zpráva o získání ceny samotnou autorku zaskočila.

„Vítězství Ceny Prahy pro mě bylo absolutním překvapením. Nikdy předtím jsem o ní neslyšela, až letos. Dokazuje, jak je tu kultura ceněná. Obzvlášť fotografie. Vím, že Česká republika má dlouhou tradici. A mnozí nejzajímavější fotografové světa pocházejí odtud. Někteří z nich jsou i mojí inspirací, jako například Josef Koudelka,“ svěřila se Rena.

Vítězné fotografie World Press Photo budou k vidění v Praze do 5. října.

Na snímku vlevo je fotografie Juliuse Schranka, která získala 1. cenu v kategorii Každodenní život | Foto: ČTK

Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme