Zahraničních aukcí umění se stále častěji účastní také Češi

V Londýně se dnes budou dražit další modernistická a impresionistická umělecká díla. Asi největší pozornost přitahuje Miróovův obraz Peinture - Malba, který by se mohl prodat až za skoro 300 miliónů korun. Aukcí v cizině se stále častěji účastní také čeští sběratelé a mnohdy tajně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční dům Sotheby‘s | Zdroj: Reuters

Trhu se v tomto směru, alespoň ve vyhlášených aukčních síních Christie‘s a Sotheby‘s nadmíru daří. A to i přes ekonomickou krizi. Včera aukční síň Christie‘s například prodávala obrazy ze sbírky herečky Elizabeth Taylorové. Vydražilo se 135 milionů liber, což je podle Christie‘s světový rekord.

Na dražby do ciziny stále častěji jezdí i čeští sběratelé. Například na loňské aukci v londýnské Sotheby’s byli podle šéfredaktora časopisu Art Antique Jana Skřivánka dokonce Češi ve většině. Nutno ovšem podotknout, že aukce byla zaměřená na české umění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor časopisu Art Antique Jan Skřivánek v Odpoledním Radiožurnálu

„Češi se stále zaměřují především na české umění, zejména klasickou modernu, čili umění meziválečného období,“ upřesnil Skřivánek s tím, že zahraniční umění zatím příliš nekupují, často kvůli finančním možnostem.

Ne vždy osazenstvo aukční síně ale vypovídá o samotných kupcích. „Dnes může člověk dražit po telefonu nebo přes internet, takže to, kdo je skutečně v sále, nemusí vypovídat nic o tom, kdo kupuje,“ upozornil Skřivánek.

Identity kupců pak častokrát navíc zůstávají skryté. „Pro někoho je pohodlnější dražit z domova. Někdo také třeba díla nakupuje prostřednictvím firmy a tam pak jsou důvody například daňová optimalizace,“ upřesnil Skřivánek.

Martina Hanáčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme