Záložka do knihy, která se zvedá k nebi. Na Žižkově odhalili památník básníka Jaroslava Seiferta

Jaroslav Seifert v roce 1984 dobyl svět. Tehdy dostal ve Švédsku Nobelovu cenu za literaturu. Dnes se symbolicky vrátil domů. Na pražském Žižkově vystupuje z chodníku přes tři metry vysoká kovová plastika s básníkovým veršem, oslavující českého literáta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník oslavující Jaroslava Seiferta | Foto: ČTK
Přehrát

00:00 / 00:00

Při odhalení pomníku byl přítomen i zpravodaj Českého rozhlasu Radek Kříž.

Památník, zbudovaný na počest slavného českého básníka, stojí na rohu pražských ulic Chelčického a Seifertovy. Třímetrovou kovovou plastiku autoři popisují jako záložku do knihy v podobě stuhy.

Na jejím těle je napsáno jméno Jaroslava Seiferta společně s jeho datem narození i úmrtí. Kovová stuha se poté prudce zvedá k nebi. Na druhé straně pomníku se nacházejí verše ze Seifertovy básně Prosinec 1920. „To slovo letělo jako pták do sítě hvězd,“ recituje její úryvek při ceremonii Zdeněk Svěrák.

Odhalení památníku sleduje i básníkova dcera Jana Seifertová Plichtová. „Už jsem tu poněkolikáté. Jsem ráda, že přišlo tolik lidí, a to i když je pracovní den,“ nadšeně popisuje Plichtová.

Příprava pomníku trvala celý rok a zorganizoval ji nadační fond českého PEN klubu. „Byl mezi námi drobný spor, jestli zde udělat jen bustu. Poté jsme dospěli k názoru, že to chce něco více abstraktního,“ komentuje plastiku člen PEN klubu Jan Vávra.

Básník Jaroslav Seifert v roce 1981 | Foto: Hana Hamplová CC BY-SA 3.0

Odhalení pomníku za dva miliony korun je jednou z akcí věnovaných šestatřicátému Světovému kongresu básníků. Literáti z celého světa na něm totiž budou recitovat své verše, které budou inspirovány i básněmi Jaroslava Seiferta.

Radek Kříž, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme