Zámek Slatiňany ukáže, jak slavila Vánoce šlechta

Zajít před Vánocemi na zámek je určitě dobrý nápad, zejména když ten Slatiňanský právě dnes nabízí speciální prohlídky. Okruh Za Tajemstvím Vánoc nabídne vánočně upravené zámecké interiéry a seznámí s vánočními zvyky i životem na zámku o svátcích a v zimě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Slatiňany | Foto: Martin Karlík

Při procházení slavnostně vyzdobenými interiéry vás napadne, že tady by rozhodně nikdo předvánoční úklid dělat nechtěl.

"Uklidit 100+1 to už je docela nářez," směje se slatiňanský kastelán Jaroslav Bušta a dodává: „Dá se to stihnout, ale musíte začít opravdu včas. To znamená tak měsíc dopředu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

zámek slatiňany.mp3

Nyní už jsou všechny místnosti naklizeny a připraveny na Vánoce. Dříve tomu tak nebývalo. Rod Auerspergů, kterým zámek patřil, využíval během svátků pouze část objektu.

"Hostina v jídelně, potom se přesunují ke krbu, takže buď do knihovny, anebo do rodinné jídelny, která byla zároveň takovým obývákem," vysvětluje kastelán, kde majitelé o svátcích pobývali především.

Kde si šlechtický rod na honosnosti ubírat nechtěl, byl vánoční stromek. Zatímco v chalupách i měšťanských domech bývaly ozdoby slaměné nebo dřevěné, zámecká jedle musela být honosná. "Šlechta si nechávala zdobit stromeček blyštivěji," doplňuje Jaroslav Bušta.

V podobném duchu se nesly také vánoční dárky, které si zámecký rod naděloval. Dívky dostávaly věrné kopie svých pokojů jako domečky pro panenky, chlapci našli pod vánočním stromem zase napodobeniny stáje. I s malými koňmi, které se učili osedlat a zapřáhnout.


Zvětšit mapu

Pavel Cyprich, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme