Zámek Zbiroh představuje údajný autoportét Leonarda da Vinciho

Nedávno objevený údajný autoportét Leonarda da Vinciho vystavený na zámku Zbiroh na Rokycansku si veřejnost bude moci prohlédnout poprvé v pátek. Obraz označovaný v Itálii za národní kulturní památku je za hranicemi teprve podruhé. Až do poloviny března uvidí návštěvníci zámku i další exponáty týkající se rytířského řádu templářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portrét Leonarda da Vinciho. Vpravo Jaroslav Pácha ze zámku Zbiroh, vlevo objevitel obrazu, historik umění Nicola Barbatelli | Zdroj: ČTK

K vidění jsou přibližně tři desítky předmětů z italských a českých sbírek z 12. až 14. století. Symboliku expozice zvýrazňuje letošní 700. výročí od rozpuštění templářského řádu.

Ačkoliv se odborníci dodnes nemohou shodnout na autorství obrazu, doprovázela jeho převoz do Česka přísná bezpečnostní opatření, která budou pokračovat i v průběhu výstavy, která dnes startuje.

Bývalá dělostřelecká bašta na zámku se proměnila v nedostupný a přísně střežený trezor. Dovnitř může vstoupit jen zhruba dvacítka lidí najednou. V místnosti se udržuje stálá teplota a padesátiprocentní vlhkost vzduchu.

Dílo hlídají nepřetržitě ozbrojení strážci a podle manažerky zámku Elišky Hrubé je pro případ krádeže nebo zničení pojištěno na závratnou částku. „Je zajištěn čtyřiadvacetihodinovou službou ozbrojenou, za neprůstřelným sklem, hlídáno různými čidly a kamerovým systémem,“ přibližuje bezpečnostní opatření manažerka zámku.

„Máme tady zvýšená bezpečnostní opatření, ale určitě vám neřeknu jaká. Obraz i celá výstava artefaktů vyžaduje velkou ostrahu. Obraz je za speciálním sklem a jsou tam speciální podmínky. Místnost se musí stále zvlhčovat, protože v Itálii v kraji Basilicata mají skoro 90procentní vlhkost a obraz je zvyklý na vyšší vlhkost, než máme tady v Čechách,“ popisuje majitel zbirožského zámku Jaroslav Pácha.

Obraz je hlavním lákadlem výstavy nazvané Příběh rytířského řádu templářů a k vidění bude i několik desítek exponátů z italských a českých sbírek, které také nebyly v Česku zatím nikdy k vidění.

„Je dobře se bavit o templářích a o celé jejich pohnuté historii, ti lidé byli vysloveně ukřivděni. Jsou starší řády, které vydržely, ale templáři nevydrželi, protože byli bohatí. Když je možné tady obnovit ideje, na kterých rostli, tak je to dobře,“ vítá pořádání výstavy plzeňský biskup František Radkovský.

Unikátní výstava bude na zámku Zbiroh na Rokycansku přístupná veřejnosti od pátku 13. ledna až do 18. března denně od 9 do 20 hodin. Je možné si na ni zarezervovat časovou vstupenku přes internet.

Martina Klímová, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme