Zbytky Slovanské epopeje byly odvezeny z Moravského Krumlova

Pracovníci Galerie hlavního města Prahy dnes odvezli z Moravského Krumlova posledních pět pláten Slovanské epopeje. Dalších deset obrazů galerie přestěhovala v minulých dnech, pět pláten je v Praze už několik měsíců. Galerie chce dílo vystavit ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Výstava začne asi na přelomu roku, potrvá dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej v Národní galerii v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Celá akce dnes proběhla v utajení. I moravskokrumlovská radnice měla jen kusé informace o tom, co se za branami zámku děje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zuzany Plíškové o posledním stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova

„Bylo to po dohodě s restaurátory a poté, co se loni ta akce trošku nepovedla a Moravský Krumlov nám sem pustil veřejnost, tak jsme se dohodli s restaurátory, že je důležité, aby na svěšení pláten měli klid, a proto jsme ty termíny svěšení a transportu uchovávali v diskrétnosti,“ vysvětluje důvody utajení ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

„O tomto převozu jsme neměli žádné informace, akorát ve středu večer se tady objevili restaurátoři. Nemá to úroveň, to je vše, co k tomu můžu říci,“ říká moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina.

Do chátrajícího zámku v Moravském Krumlově tak už turisty nic neláká. A zatímco auta s epopejí jsou na cestě do Prahy, místní podnikatelé s obavami hledí do budoucna. Majitelka jednoho z hotelů Hana Tzanová, ví, že i ji možná čekají těžké časy:

„Mám obavu, že už sem opravdu nebude za čím jezdit a ty turisté tu nebudou. Jezdili sem hlavně za epopejí, nám to teda ublíží hodně. Teď bohužel už tu nebude nikdo.“

Obavu z toho, že odvoz epopeje pohřbí turistický ruch ve městě, mají i další místní.

„Podnikatelé, jako restaurace a obchody, skončí. Strašně to Krumlov poškodí.“

Co bude do budoucna s prázdným zámkem ve vlastnictví soukromníka a čím se bude snažit vedení města nalákat turisty do Moravského Krumlova, je zatím ve hvězdách. Jisté je jen to, že Slovanská epopej už to nebude. Ta zůstane uložena v depozitu Galerie hlavního města Prahy než bude vystavena ve Veletržním paláci.Kvůli záměru stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi ní a Moravským Krumlovem ostré spory. Odpůrci stěhování upozorňují na to, že Mucha si přál pro epopej vybudování speciálního pavilonu, který Praha nepostavila.

Jan Piroch, Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme