Ze secesních sbírek UMPRUM muzea by v Obecním domě měla vzniknout atraktivní výstava

Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum čeká v nejbližších měsících velké stěhování. Část sbírek kubismu přemístí do Domu U Černé Matky Boží a vzácné kolekce secesního umění odsune do Obecního domu. UMPRUM muzeum totiž brzy čeká rekonstrukce a jeho vedení nechce, aby hojně vyhledávané exponáty skončily ukryté v krabicích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecní dům

Obecní dům | Foto: Filip Jandourek

Dnes oba výstavní domy podepsaly smlouvu o pronájmech sálů v Obecním domě. Šéfka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková i její protějšek z Obecního domu Vlastimil Ježek se shodli, že je to pro obě strany historický moment.

„To, co Uměleckoprůmyslové muzeum má ve svých sbírkách, to se k architektuře a designu Obecního domu opravdu nesmírně hodí,“ podotkl Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S šéfy UMPRUM muzea a Obecního domu Helenou Koenigsmarkovou a Vlastimilem Ježkem mluvila redaktorka Michaela Vetešková.

Obsah smlouvy je podle něj oboustranně výhodný. Uměleckoprůmyslové muzeum uhradí pouze provozní náklady.

„Ale pokud jde o nájemné, to se opravdu už vypočítává ze vstupného, o které se potom dělíme. Je to vztah opravdu partnerský, není to pro nás nějaký čistý pronájem, na kterém vyděláme velké sumy, i když doufáme, že ano, protože čím víc návštěvníků přijde a čím větší tržby ze vstupného budou, tím je to lepší pochopitelně pro muzeum i pro nás,“ uvedl Ježek.

Dohodu o pronájmu obě strany podepsaly na tři roky. Šéfka UMPRUM muzea už plánuje, jak předměty ze secesních sbírek co nejlépe vystavit.

„Zároveň bychom tentokrát chtěli víc přiblížit celou tu dobu, ve které to všechno umění vznikalo – životní styl, situaci, jaká byla. A tyhle momenty je dneska možné přiblížit zase jinými médii než konkrétním vystavením předmětu nebo textu. A tady se s Obecním domem skutečně chceme dohodnout na využití právě audio programu, protože i hudba tady hraje velikou roli v tom spojení, nebo hlas, autentický záznam,“ řekla Helena Koenigsmarková.

Sbírky by měly být k vidění na konci letošního roku

Secesní nábytek, šperky i fotografie by se měly pravidelně obměňovat, aby byla výstava trvale atraktivní nejenom pro zahraniční turisty, kteří na secesi slyší, ale také pro české návštěvníky.

„Budeme vytvářet nějaký zvláštní exponát měsíce, ke kterému se třeba soustředí přednáška nebo edukativní programy a podobně,“ nastínila ředitelka UMPRUM muzea.

Sbírky Uměleckoprůmyslového musea se začnou balit v nejbližších dnech a koncem roku by se secesní část měla objevit na výstavě v Obecním domě. Kolekce kubismu má namířeno do Domu u Černé Matky Boží, kde vznikne Muzeum kubismu.

Michaela Vetešková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme