Zemřel architekt Karel Hubáček, autor hotelu na Ještědu

Ve věku 87 let zemřel ve středu významný český architekt Karel Hubáček. Spolu s kolegou Milanem Masákem stál u zrodu známého libereckého ateliéru SIAL, proslavil se hlavně návrhem hotelu s vysílačem na Ještědu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Hubáček na snímku z roku 2001

Karel Hubáček na snímku z roku 2001 | Zdroj: ČTK

Za takzvanou "raketu" na Ještědu získal Karel Hubáček v roce 1969 Perretovu cenu za nejlepší spojení technologie a architektonického řešení objektu. Je to nejvyšší ocenění, jaké kdy český architekt obdržel.

Stavba realizovaná v letech 1966 až 1973 má tvar rotačního hyperboloidu a odborníci ji oceňují zejména pro dokonalé propojení moderní architektury s okolním prostředím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radomíra Sedláková z katedry architektury Stavební fakulty ČVUT mluví o osobnosti architekta Karla Hubáčka ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Jednoduše představuje navýšení hory. Jak Karel Hubáček sám řekl, když se na Ještěd koukal a přemýšlel, jakým způsobem věž řešit na takhle exponovaném místě, tak pokračování hory se mu zdálo jako dobré řešení,“ říká teoretička architektury Eva Novotná.

Ještěd se honosí i titulem nejvýznamnější česká stavba 20. století, který jí udělili tuzemští odborníci v anketě uspořádané v roce 2000.

Sám Hubáček se v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury minulého století umístil na čtvrtém místě, do elitní desítky se přitom dostal jako jediný žijící architekt. Za druhý vrchol jeho tvorby je možné považovat budovu s koncertní síní v Teplicích.

„Karel Hubáček nepostavil těch objektů mnoho, ale každý z nich se stal takovým symbolem, tím, ke kterému se převážně architekti potom obraceli, ať to byla vyrovnávací vodárenská věž v Praze na Děvíně nebo ať to byla meteorologická věž, která stojí v Libuši, když připomenu jenom t pražské stavby,“ řekla Radomíra Sedláková z katedry architektury Stavební fakulty ČVUT.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik architektury Zdeněk Lukeš mluví o Karlu Hubáčkovi v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Doplnila, že stavby Karla Hubáčka jsou velmi zajímavé, nestárnou a vždycky znamenaly posun ve vývoji české architektury.

Spousta kolegů architektů vzpomíná na Karla Hubáčka jako na laskavého člověka, který neváhal pomáhat svým studentům.

„Pro mě setkání s Hubáčkem bylo úžasné. To je člověk, který měl zvláštní vnitřní energii a skutečně slovo ‚laskavý‘ je naprosto výstižné. Přesto měl ale velký respekt, takže to určitě nebyl člověk, který by jen tak se nechal a stál si vždycky za svým. On měl prostě skvělý charakter a takových lidí je velice málo,“ řekl historik architektury Zdeněk Lukeš.

Poslední rozloučení s ikonou české moderní architektury se bude konat v pátek 2. prosince od 14 hodin v libereckém krematoriu.

David Koubek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme