Zemřel grafik Oldřich Kulhánek, autor českých bankovek

Ve věku 72 let dnes zemřel autor současné podoby českých bankovek Oldřich Kulhánek. Ráno to oznámila jeho rodina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malíř a grafik Oldřich Kulhánek byl hostem Radiožurnálu

Malíř a grafik Oldřich Kulhánek byl hostem Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Oldřich Kuhánek se narodil 26. února 1940 v Praze. Znám je jako malíř, grafik, ilustrátor a především autor současných českých bankovek či poštovní známky s portrétem prezidenta Václava Klause.

Studia na Vysoké škole umělecko-průmyslové absolvoval v roce 1964 v ateliéru Karla Svolinského.

V sedmdesátých letech byl zatčen pro údajnou karikaturu Stalina na některých jeho grafických listech. Po měsíčním věznění následovaly dva roky výslechů ve čtrnáctidenních intervalech a trvalý zákaz výstav a publicity. Ani v této době však díky přátelům neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy.

Oldřich Kulhánek získal řadu prestižních ocenění a jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách. Vedle výtvarné práce působil Kulhánek také jako scénograf a pedagog. Byl prezidentem Nadace Hollar, zabývající se podporou, ochranou a rozvojem české umělecké grafiky a kresby.

České bankovky | Foto: Khalil Baalbaki

Výtvarník Kulhánek se ve vysílání Radiožurnálu zamýšlel nad podobou světových bankovek. Na jednu stranu obdivoval carské rubly s podobiznou Petra Velikého a Kateřiny Veliké, naopak kritizoval podobu eurobankovek.

„To je prostě bankovka, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Všichni jsme solidární, spojují nás mosty a okna, ale nesmí tam být konkrétní okno, hezký, italský most, protože ti z té solidarity by se asi vztekli. Takže je to prostě dělané podle pravítka, jsou to opravdu peníze bez nějakého výtvarného efektu,“ řekl v roce 2011 Kulhánek.

Oldřich Kulhánek obdivoval také například práci fotografa Jana Saudka a jeho práci s ideálem ženské krásy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na spolupráci s Oldřichem Kulhánkem vzpomínal v poledních Ozvěnách dne také výtvarník Jiří Slíva

„Jedny z nejkrásnějších proporcí mají řecké antické sochy. Ty jejich Venuše, tam asi člověk spatřuje ideál krásy proporcí. Tak zaprvé to nejsou vychrtlice a za druhé, no asi bych popisoval, co pánové docela znají a obdivují,“ řekl Kulhánek v archivní nahrávce Českého rozhlasu.

Výtvarník Kulhánek vytvořil také dopisnici s podobou mladičké olympijské vítězky Věry Čáslavské. První tři návrhy siluety gymnastky mu olympionička vrátila. Nelíbily se jí rachitické figury v pózách, které neodpovídaly gymnastickým i anatomickým možnostem lidského těla. Mistra reakce zarazila, ale vzápětí poslal návrh portrétu.

„Napsala jsem mu, že mi až příliš fandil, že ze mě udělal tak půvabnou, něžnou, krásnou postavu,“ vzpomíná s uznáním Věra Čáslavská a pokračuje:

„Pro mě bylo velice cenné, že on se neurazil, že to vzal jako jistou výtku, protože on totiž, on umí dělat detaily, umí dělat portréty. Nebyl ale nikdy gymnastou, aby cítil ten pohyb přesně tak, jak ho cítí gymnastka. A to on vzal za své a vrhnul se na portrét.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na spolupráci s Oldřichem Kulhánkem vzpomínala Věra Čáslavská

Paní Čáslavská, která je sama sběratelkou světových bankovek, ocenila kvalitu českých papírových platidel jako jedněch z nejkrásnějších na světě.

„Jsem moc hrdá na to, že jsem měla tu čest, že ztvárnil také moji maličkost,“ uzavřela Věra Čáslavská.

„Byl to hrozně poctivý člověk a poctivý grafik, jeho tvorba je prostě neuvěřitelná,“ vzpomíná výtvarník a kolega Jiří Slíva. Ocenil také Kulhánkovu vstřícnost, přátelskost, vtip a kolegialitu k ostatním výtvarníkům.

Nikola Bojčev, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme