Zemřel sochař Aleš Veselý, autor Brány nenávratna v pražských Bubnech

Ve věku 80 let zemřel sochař Aleš Veselý. K jeho známým dílům patří Brána nenávratna v pražských Bubnech upomínající na židovské transporty. Poslední rozloučení s výtvarníkem se uskuteční ve čtvrtek v rodinném kruhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Veselý, sochař, autor Brány nenávratna | Foto: Matěj Stránský

Aleš Veselý se věnoval malbě, kresbě i instalaci, ale především pracoval s prostorem a velkými hmotami v podobě rozměrných objektů. Ve svém monumentálním díle se často obracel ke kořenům judaismu a zabýval se hledáním smyslu lidské existence.

K jeho známým dílům z poslední doby patří Brána nenávratna v pražských Bubnech upomínající na židovské transporty. Odhalena byla letos 9. března a událost měla pro autora i osobní rozměr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na umělce Aleše Veselého vzpomínal sochař a výtvarník Jaroslav Róna

Řekl tehdy, že o umělecké připomínce lidí, kteří za války zmizeli, uvažoval celá desetiletí. „Měl jsem k tomu velmi osobní důvody, protože z mých nejbližších příbuzných se 42 lidí nevrátilo, zahynulo,“ uvedl.

Jeho Brána nenávratna v podobě koleje i žebříku směřujícího k nebesům avizuje budoucí Památník ticha, který by se v místě židovských transportů měl stát nejen místem připomínání tragické historie, ale také centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek.

Poslední realizovanou prací Veselého byla socha Síla neodvratnosti, kterou odhalil také tento rok v Terezíně.

Jeho nejznámější sochou je kovová plastika Kaddish, odkazující k židovské modlitbě za zemřelé. Původně bezejmennou plastiku vytvářel po smrti svého otce a pracoval na ní celý rok - stejně jako má dle tradice syn povinnost se celý rok po smrti otce modlit denně kadiš.

Aleš Veselý:Kaddish (umístěno v litomyšlské klášterní zahradě) | Foto: ales-vesely.cz

Aleš Veselý se narodil 3. února 1935, na českou výtvarnou scénu vstoupil na přelomu 50. a 60. let. Velmi záhy patřil k nejvýraznějším osobnostem generace, která přinášela osobité podněty navazující na proudy evropského informelu. V počátcích se věnoval kresbě a malbě, brzy ale začaly vznikat jeho osobité asambláže a objekty z neobvyklých materiálů, nejprve závěsné, později trojrozměrné.

V 90. letech a po návštěvě Izraele se Veselý začal zabývat pouštními projekty - neobyčejně rozměrnými díly, jež by měly být umístěny v poušti a svou monumentalitou a zároveň materiálovou i tvarovou jednoduchostí vybízet ke kontemplaci, zamyšlení a zklidnění.

Dílo Aleše Veselého je zastoupeno v řadě světových uměleckých institucí v New Yorku, Paříži i v pražské Národní galerii.

Aleš Veselý: Brána nenávratna, socha na pražském nádraží Holešovice-Bubny | Foto: Karel Kratochvíl

Aleš Veselý na pražském nádraží Bubny | Foto: Jana Šustová

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme