Zpívající tančící strom vytvořený ze stovky deštníků oživí Dlouhou ulici v Praze

Vzdušný, chvějivý pohyb se pokusila výtvarnice Alena Kupčíková přetavit do instalace z lehkého kovu. Výsledkem je objekt nazvaný Zpívající tančící strom, který bude od dnešního večera k vidění v pražské Dlouhé ulici před hudebním klubem Roxy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtvarnice Alena Kupčíková při přípravě instalace Zpívající tančící strom | Foto: Eva Rajlichová

„Funguje to tak, že má peří a když do toho vítr foukne, tak se to takhle točí,“ ukazuje Alena Kupčíková instalaci, která zavěšená na pevných lanech bude zdobit Dlouhou ulici.

„Původně jsem chtěla, aby celý strom zněl větrem. Ale tím, že tam bydlí lidé, tak jsme vítr chtěli využít k pohybu a aspoň ho tam ukázat,“ vysvětluje výtvarnice.

Na kulovité konstrukci z lehkého kovu je přibližně stovka deštníků. „Chtěla jsem tam dát deštníků ještě víc, ale jsme omezeni kily. Jeden deštník v průměru váží 20 deka,“ říká. Váha celého díla totiž mohla být maximálně 50 kilogramů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dílo Aleny Kupčíkové Zpívající tančící strom ozdobí pražskou Dlouhou ulici. V hale v Čerčanech, kde rozměrné dílo vznikalo, s ní mluvila reportérka Eva Rajlichová

Některé deštníky jsou stříbrné, jiné spíše duhové, další černé. Podle výtvarnice to však nebyl záměr.

„Udělali jsme objednávku na stříbrné deštníky, ale z nějakého důvodu jim poslali stříbrný konec a vrch zlatý. Ale až to bude svítit, tak to bude zajímavé, bude to házet různé odlesky, takže to vypadá jako vystínované,“ říká Alena Kupčíková.

Při realizaci se neobešla bez pomoci Andrey Statutiho, který jí přispívá i svými znalostmi z oblasti letecké mechaniky. Sestavoval spodní část stromu, kterou tvoří otočná konstrukce – při troše fantazie vypadá jako malý větrný mlýn.

V Dlouhé ulici v centru Prahy zůstane zpívající a tančící strom Aleny Kupčíkové asi rok. Potom pro něj bude výtvarnice hledat nové místo.

Příprava instalace Zpívající tančící strom | Foto: Eva Rajlichová

Eva Rajlichová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme