Aristokratka, Havlovy zápisky a 13 dalších. Na Velký knižní čtvrtek vychází očekávané tituly
Sotva na nich uschnula tiskařská barva, už míří ke svým čtenářům - na pulty knihkupectví přichází 15 knižních novinek. Je Velký knižní čtvrtek a čeští nakladatelé přichystali podzimní výběr čtení. Zahrnuje odborné knihy, krásnou literaturu a knížky pro nejmenší. V pražské Městské knihovně se odpoledne čtenáři můžou potkat s některými autory osobně - například s Jiřím Hájíčkem nebo Evženem Bočkem.
„Aristokratka se mi píše pořád stejně, akorát v posledních letech mám trochu míň času,“ posteskl si spisovatel Evžen Boček. Dnes vychází Aristokratka na koni, třetí díl jeho humorně laděných příběhů. Na čtenáře čeká ještě dalších 14 novinek.
Akce nazvaná „Velký knižní čtvrtek" symbolicky navazuje na doby, kdy se každý čtvrtek před knihkupectvím stály fronty na nové knížky. Podzimním výběrem se nakladatelé přibližují novinky z české i světové literatury.
Knižní rozhovor nazvaný „Postel, hospoda, kostel" napsal polský kněz Zbigniew Czendlik. V Česku žije už pětadvacet let a v knize odpovídá na otázky Markéty Zahradníkové.
„Někdy jsem byl netrpělivý. Už jsem nemohl vydržet ty její otázky a někdy jsem se naštval, měl jsem toho plné zuby. Netušil jsem, že napsat takovou knížku vyžaduje tolik práce,“ přiznává Zbigniew Czendlik, že knižní rozhovor nevznikal vždy úplně hladce.
Příští čtvrtek v Brně
Očekávanou novinkou je i Dešťová hůl od Jiřího Hájíčka. Spisovatel tím završuje svoji trilogii z vesnického prostředí. Na první díl Selský baroko navázala před třemi lety Rybí krev, za kterou Hájíček dostal ocenění Magnesia litera.
Cenu získal v roce 2014 i autor další novinky, Petr Stančík. Po úspěšném Mlýnu na mumie vydává román Andělí vejce.
„Kniha bude o jednom člověku, který je volně inspirovaný mým pradědečkem. Děj začíná v roce 1891 jeho narozením a končí dramatickým okamžikem na konce 2. světové války. Hrdina vyrůstá na vesnici, ale zažije si období dekadentního básnictví v Praze, s legiemi se podívá na Sibiř a obkrouží celý světa,“ vypráví autor.
Velká pozornost patří taky dosud nevydaným deníkovým záznamům Václava Havla z doby jeho prvního věznění. V knize jsou kromě Havlových deníků ještě další texty.
„Dohromady by kniha měla tvořit ucelený obraz o tom, co v té době prožíval, jak s ním moc zacházela. Byl to jeho první zážitek s vězením a on měl pocit, že v tom neobstál příliš dobře, ale právě z toho se potom rodily jeho budoucí činy,“ přibližuje Zápisky obviněného spoluautor knihy Michael Žantovský.
Setkání s vybranými autory se za týden přesune do brněnské Mahenovy knihovny.